Franc Ksaver Meško a recepce jeho díla v české literární kultuře

Diplomová práce
Náhled není k dispozici

Slovinský spisovatel Franc Ksaver Meško patřil mezi nejpřekládanějšího autora ze slovinštiny do češtiny. Práce se zabývá jeho životem a přijetím jeho děl v české literární kultuře. Dále sleduje československo-jihoslovanskou vzájemnost překladatelů a spisovatele. Důraz je kladen především na dochovanou korespondenci překladatelů a podporovatelů Meška u nás. Práce se dále zabývá nakladatelstvími a ilustrátory, kteří se zasloužili o rozšiřování povědomí Meška na literární scéně. Důležitou částí jsou články o tomto slovinském spisovateli a jeho vydaných knihách. Články byly publikovány v českých i slovinských časopisech. S tím souvisí role recenzentů a přispěvatelů do časopisů, kteří měli nemalou zásluhu vedle překladatelů na podporování F. K. Meška u nás.

Bez omezení

Kulturní dějiny: Kulturně historická slavistika

Historické vědy

Meško, Franc Ksaver, překladatelé, korespondence, nakladatelství, ilustrátoři, recenze, Meško, Franc Ksaver, translators, correspondence, publishers, illustrators, reviews