Digitální knihovnaUPCE
 

Fakulta filozofická / Faculty of Arts and Philosophy

Stálý URI pro tuto komunituhttps://hdl.handle.net/10195/3843

Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 6331
  • Disertační práceOtevřený přístup
    Mezináboženské vztahy na Pyrenejském poloostrově v období reconquisty (11.-13. století)
    (Univerzita Pardubice, 2024) Vala, Tadeáš; Hesová Zora (školitel/ka); Kovács, Attila; Křížová, Markéta
    Předkládaná disertační práce se zaměřuje na výzkum vývoje mezináboženských vztahů mezi křesťany, muslimy a Židy na Pyrenejském poloostrově během vrcholného středověku (11.–13. století). Analyzuje při tom pojmy „reconquista“ a „convivencia“, které zásadním způsobem ovlivnily moderní a současné chápání mezináboženských vztahů na poloostrově. Navzdory silné kritice zůstávají teorie obhajující tyto koncepty relevantní jak v laickém povědomí, tak v akademickém výzkumu. Hlavním cílem práce je tedy analyzovat prameny, díky kterým je možné rekonstruovat základní charakteristiky specifických mezináboženských vztahů na poloostrově. Následně jsou v práci komparovány výsledky analýzy teorie reconquisty a convivencie s výsledky analýzy pramenných textů. Práce předkládá závěry, že se obě teorie ve svém předpokladu o jedinečnosti španělských dějin mýlí, a naopak tvrdí, že středověké mezináboženské vztahy na Pyrenejském poloostrově představují sice specifický, ale současně typický příklad mezináboženských interakcí, které se v tehdejší době ve středomořském regionu odehrávaly mezi příslušníky islámu, křesťanství a judaismu.
  • Disertační práceOtevřený přístup
    Mezi svobodou a autoritou. Propagace antikoncepce v Československu od počátku do 60. let 20. století
    (Univerzita Pardubice, 2024) Lacinová Najmanová, Veronika; Lenderová, Milena
    Disertační práce sleduje proměny přístupu k antikoncepci a vývoj v oblasti její propagace, v Československu v období od počátku 20. století do konce 60. let. Důraz je kladen na genderový rozměr diskusí kolem cílené regulace početí a na zasazení vývoje v Československu do kontextu mezinárodního kontracepčního hnutí. Práce se zaměřuje na dvě hlavní centra zájmu o téma antikoncepce, které se v Československu formovaly jednak kolem představitelek levicového směru ženského hnutí, jednak mezi stoupenci cílené kontroly početí z řad lékařů a lékařek. Za účelem analýzy těchto dvou diskurzů je v práci sledován dobový tisk a literatura, využity jsou také dosud nevytěžené archivní zdroje.
  • Disertační práceOtevřený přístup
    "Maminko máš to marné, já muže ráda nemám...": Podoby lesbické lásky a sexuality v první polovině 20. století
    (Univerzita Pardubice, 2024) Vídeňská, Denisa; Lenderová, Milena; Hanulík, Vladan
    Předložená dizertační práce zkoumá podoby lesbické lásky a sexuality v první polovině 20. století. K tématu se v minulosti vyjadřoval medicínský a justiční aparát. Oba tyto aparáty produkovaly vědění o homosexuálních ženách, čímž také utvářely jejich obraz ve společnosti. V rámci medicíny se podařilo čerpat z lékařských odborných knih, zpráv a studií. Lékařský pohled na homosexualitu se poté podařilo zkoumat skrze případovou studii o člověku A. H. a dále skrze lékařská vysvědčení, která byla součástí trestních spisů. Na českém území byla homosexualita do roku 1961 trestným činem, a to bez rozdílu na pohlaví. Práce zkoumá 16 případů vedených s homosexuálními ženami v Čechách i na Moravě. Skrze případy bylo možné studovat nejen fungování justičního aparátu, ale i stopy o každodenním životě žen. Součástí některých případů byla také milostná korespondence, které představuje zajímavý vhled do ženské intimity. Práce se dále zaměřuje na literární diskurz. Obraz lesbické ženy v první polovině 20. století byl utvářen nejen literárními díly, ale i divadelními hrami a filmy, které byly předváděny českému publiku. Reakcí na tuto produkci jsou poté zprávy u kritiků a recenzentů. Dobový tisk je tedy dalším ze zdrojů, který utvářel obraz lesbických žen ve společnosti. Z literární produkce je nutné zdůraznit také vliv časopisu Hlas, který se zasazoval o dekriminalizaci homosexuality a zároveň byl ve své době jediným českým médiem, které se svými texty snažilo bojovat proti stigmatizaci homosexuality. Práce zkoumá díla čtyř autorek, které se soustředily kolem časopisu Hlas a ve svých textech tématizovaly problematiku milostných vztahů mezi ženami.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Kultura spotřeby a utváření národní identity ve vztahu českých spotřebitelů k přetransformovaným značkám po roce 1989
    (Univerzita Pardubice, 2024) Bauerová, Zlata; Durňak, Milan; Retka, Tomáš
    Diplomová práce zkoumá vztah spotřebitelů z generace narozené mezi lety 1950-60 k vybraným značkám potravin, které ve svých marketingových strategiích využívají vliv nostalgie. V éře komunismu byly produkty vzácné kvůli čekací lhůtě, dnes je spotřebitelé jako projev banálního nacionalismu nakupují nadále. Pro získání dat byla použita metoda biografického narativního rozhovoru, zúčastněného a nezúčastněného pozorování. Práce dále zahrnuje rozbor vizuální reprezentace vybraných značek.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Historie v rukou aktérů. Čeští rebelové ve spisování Viléma Slavaty.
    (Univerzita Pardubice, 2024) Nedbalová, Karolína; Prchal, Vítězslav; Marek, Pavel
    Tato práce si klade za cíl postihnout pomocí obsahové a sémantické analýzy tzv. "Historického spisování" Viléma Slavaty z Chlumu a Košumberka, jaké postupy a mechanismy volil při konstruování literárního obrazu aktérů událostí českého stavovského povstání, zejména těch "z druhé strany" konfliktu. Metodicky práce čerpá z konceptu. tzv aktérské perspektivy. Ego-dokumenty jsou zde vnímány jako specifický druh pramene, který z principu není a nemůže být objektivní. Lze se však pomocí něho dobrat jak k dobovým stereotypům konstruování nepřítele a jeho motivace (a skrze to i na motivace a sebevnímání samotných autorů), tak obecně k "problému druhého" v historické perspektivě. Práce bude brát v nutné míře v potaz i další kontext Slavatovy tvůrčí činnosti, její zdroje (Apologie Jindřicha Matyáše z Thurnu) a její reflexe v dobové korespondenci Slavatova okruhu přátel.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    WHAT SHOULD BE THE STANDARD FOR EVALUATING POLITICAL REPRESENTATIVES?
    (Univerzita Pardubice, 2024) Chukwu, Chukwudi; Cíbik, Matej; Bláhová, Sylvie
    Democracy is a political system that has the features of political participation as well as political representation. Through a proper electoral procedure, the citizens delegate authority to few members who will be political actors representing their constituents. As Hanna Pitkin would say that as political actors, 'they speak, advocate, symbolize, and act on behalf of others in the political arena.' The elected representatives are agents who will make and determine how policies are to be implemented. This thesis focuses on Nigeria, a democratic country. There have been experiences of political representatives not properly representing the interest and needs of the people in the policy making. The virtues of political representation are often lacking in many countries. Giving the fact that political representatives have been authorized to act on behalf of their constituents, they are also to be held accountable for their duties as political actors. The thesis addresses the question of what should be the standard for evaluating political representatives, ethical perspectives of democratic representation, the institutional evaluative framework, and the use of the virtues of representation to evaluate democratic representatives. This study assess to what extent the political actors represent their constituents. It identifies key barriers to effective political representation in Nigeria which includes corruption, limited civic education, deficient electoral design and voters' apathy. The thesis recommend policy interventions to strengthen political representation in Nigeria, the need for political representative to build truest in the political system, promoting citizens' political participation as well as enhancing accountability mechanism for representatives. The thesis ultimately calls for balancing the role of effective governance with ethical consideration; a holistic to evaluation that involves a practical application of the institutional and ethical evaluative frameworks.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Death penalty: problems with retributive justice approach
    (Univerzita Pardubice, 2024) Vondráková, Jana; Cíbik, Matej; Jamieson, Lesley Paige
    This thesis deals with an issue of capital punishment, namely, but not exclusively, from the retributive perspective. The general aim is to prove that capital punishment has no place in contemporary democracies. To reach the aim, topic is analyzed first from the perspective of moral philosophy, to understand, why capital punishment is inappropriate punishment from both moral and political perspective.
  • Disertační práceOtevřený přístup
    The Impact of British Colonial Administration on Nigeria: The Auchi Kingdom Experience, 1904-1960
    (Univerzita Pardubice, 2024) Yakubu, Suleiman; Vydra, Zbyněk (školitel); Klíma, Jan; Valkoun, Jaroslav
    This research investigates the impact of British colonial administration on Auchi Kingdom in Nigeria. While the primary objective of British imperialism was economic exploitation, the contact nevertheless spurred certain levels of development within the region. The study explores the origin, traditions of the kingdom, and its situation within the Afemai region of Etsako West Local Government Area (LGA) in Edo State, Nigeria. It delves into the distinctive history of Auchi Kingdom, examining its customs, traditions, and interactions with the British over a fifty-six-year period. The research further assesses the socio-political and economic developments that occurred in the kingdom under British colonial administration from 1904 to 1960. The people of Auchi developed complex and stable social, political, and religious institutions under the leadership of King Oshiogbele Momoh Idaoh and subsequent rulers, influenced by their interactions with the British. This dissertation emphasises the continuity of indigenous customs and traditions alongside the introduction of British policies and infrastructural developments during the period. Additionally, the study examines the introduction of Islam and the implementation of colonial policies and their impact on the community. The research reveals that the innovations such as railways and schools that were introduced by the British were to satisfy their own needs but the local people still benefited from them. Interviews were conducted to gather crucial information, and both primary and secondary sources were extensively utilised to ensure robust findings. An interdisciplinary approach was employed in the analysis of the vast amount of information to maintain historical objectivity. The research concludes that Auchi Kingdom has evolved into a significant socio-economic and political force within Etsako West Local Government Area of Edo State and Nigeria as a whole, largely due to the impact of British Colonialism despite its exploitative tendencies.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Analyse und Untersuchung zwei Boulevardzeitungen in Deutschland "Bildzeitung" und Tschechien "Blesk"
    (Univerzita Pardubice, 2024) Hiemerová, Veronika; Čapek, Jan; Beníšková, Bianca
    Ziel dieser Arbeit ist es, zwei Boulevardzeitungen aus Deutschland und der Tschechischen Republik in Bezug auf den Begriff "Promi" zu vergleichen. Anhand von Recherchen auf den Online-Plattformen der beiden Boulevardzeitungen wird verglichen, wie sie die Leserinnen und Leser beeinflussen, nach welchen Kriterien, mit welcher Intensität und unter welchem Druck die Medien mit den Gefühlen der Leser manipulieren. Die Fotos auf den Online-Plattformen der Boulevardzeitungen werden nach Boulevardaspekten bewertet.
  • Závěrečná práceOtevřený přístup
    Návrh učebního textu pro výuku dějin 60. a 70. let 20. století v Československu pro základní školy
    (Univerzita Pardubice, 2024) Zvárová, Adéla; Sychrová, Adriana; Rýdl, Karel
    Předložená závěrečná práce doplňkového pedagogického studia je zaměřena na přípravu učebních textů a materiálů určených pro výuku dějepisu na druhém stupni základních škol. Tématem práce je výuka období 70. a 80. let 20. století, se zvláštním zaměřením na dějiny každodennosti. Cílem práce je předložit žákům základní fakta o dané době, která jim poskytnou základní pohled na vymezené období a jeho vliv na dobu současnou. Práce je rozdělena na teoretickou a praktickou část s ukázkami hodin a materiály na ozvláštnění výuky.