Die Konstruktion einer neuen Grenzliteratur

Článekpeer-reviewedpublished
Náhled

Oponent

Německo-české literární vztahy se nyní nacházejí v nové fázi. Na jedné straně ještě stále vzniká v České republice německy psaná literatura. Obsahem románů mladých Čechů se však již také stala Spolková republika. V Německu vycházejí díla, jejichž obsahem je Česko a Češi. S literární produkcí začínají nakonec i ti Němci, kteří do sousedního českého státu přišli po roce 1989. Autor v tomto příspěvku uvádí důvody své vlastní literární tvorby, charakterizuje speciální tématiku prózy, jíž vytvořil a prezentuje jeden příklad, který obsahově souvisí s jeho původem. Pochází totiž z východního Bavorska, ze staré bavorsko-české kontaktní zóny mezi městy Furth im Wald a Domažlice, tedy z oblasti, jež je pro pěstování literární kultury přímo předurčená. Pro tento region je příznačný především fenomén hranic.

p. 9-17

Scientific papers of the University of Pardubice. Series C, Institute of Languages and Humanities. 10(2004)

Bez omezení

literární tvorba, česko-německé vztahy, mezikulturní komunikace, pohraniční regiony