Digitální knihovnaUPCE
 

Katedra filosofie a religionistiky / Department of Philosophy and Religious Studies

Stálý URI pro tuto komunituhttps://hdl.handle.net/10195/3873

Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 16
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Lidská oběť a její význam a role v náboženství
    (Univerzita Pardubice, 2010) Škávová, Miroslava; Titz, Pavel; Lisý, Štěpán
    Předložená bakalářská práce se zabývá lidskou obětí a jejím významem a rolí v náboženství. První kapitola má za cíl zanalyzovat fenomén lidské oběti v obecné rovině. Práce se zaměří na chápání tohoto jevu, který náleží k lidské religiozitě a je v ní vždy přítomný. Další kapitoly pojednávají o přinášení obětí, a to zejména lidských, v jednotlivých kulturách a náboženstvích pravěkého a starověkého Starého světa - Egypt a Mezopotámie; Fénicie; Judaismus a křesťanství; Řecko; Řím; Keltové; Germáni. S využitím dostupných písemných a hmotných pramenů, se práce zabývá způsoby provádění lidských obětí a o rituálech, které se v daných kulturách a náboženstvích prováděly.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Lidská religiozita v pohledu moderní neurovědy v pracích Františka Koukolíka
    (Univerzita Pardubice, 2010) Málek, Lukáš; Titz, Pavel; Štampach, Ivan
    Práce je zaměřena na lidskou religiozitu a možnosti neurovědy při jejím zkoumání. František Koukolík se snaží ukázat na problémy interpretace, religiózních stavů z pohledu přírodních věd. Některé věci jde zkoumat pomocí přírodních věd, další věci na to nejsou ještě zralé a dnešní přístrojový aparát na to nemá možnosti, ale v budoucích letech se můžeme dočkat dalších poznatků provedených moderní neurovědou ve spolupráci s dalšími obory vědecké oblasti, jako je např. religionistika. Je, ale věnována i knihám, vědeckým rozborům, úvahám a názorům na lidskou religiozitu z pohledu moderní neurovědy, které sesbíral ve svých knihách MUDr. Koukolík.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Megalitické náboženství
    (Univerzita Pardubice, 2010) Ottová, Pavla; Titz, Pavel; Fárek, Martin
    Tato bakalářská práce je zaměřena na náboženství pravěkých lidí. V úvodních kapitolách se budu věnovat náboženským prožitkům a představám v době neolitu a eneolitu. Dále se budu snažit dokázat propojenost megalitických staveb s náboženstvím. Rozeberu jednotlivé typy staveb a jejich výskyt v Evropě a přilehlých oblastech a pokusím se analyzovat funkci a využití pravěkými lidmi.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Vztah archeologie a religionistiky v pracích Vladimíra Podborského.
    (Univerzita Pardubice, 2010) Váchal, Marek; Titz, Pavel; Bubík, Tomáš
    Cílem práce je představit Vladimíra Podborského a jeho archeoreligionistiku především z religionistického pohledu. První část práce je zaměřena na terminologii a na problematické termíny v archeoreligionistice, používané Vladimírem Podborským. Po vyjasnění pojmů je přikročeno k druhé části práce, kde je zabýváno obdobím neolitu, se zaměřením na tehdejší religiozitu. Cílem práce není podat pohled na neolitickou religiozitu dnešní religionistiky, ale pohled archeoreligionistiky Vladimíra Podborského.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Počátky vztahu náboženství a umění
    (Univerzita Pardubice, 2010) Šavelková, Eva; Titz, Pavel; Fárek, Martin
    Práce se zabývá vztahem dvou důležitých aspektů lidského života, náboženství a umění, a hledá kořeny tohoto vztahu. Nejzásadnější je období mladého paleolitu, přičemž se celá práce zabývá především uměním a náboženstvím v západoevropském prostředí. V návaznosti na zjištění o vztahu náboženství a umění v mladém paleolitu pojednává o tomto vztahu v neolitu a době bronzové.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Promítání mýtů Předního východu do kánonu Starého a Nového zákona
    (Univerzita Pardubice, 2010) Vokál, Ondřej; Titz, Pavel; Pargačová, Viola
    Práce je založena na vyhledání a porovnání podobných motivů v Bibli a v Předovýchodních mýtech. Součástí je i obšírný historický exkurs, zasazující komparaci do dobového prostředí. Cílem bylo poukázat na možnou větší starobylost biblických témat.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Kořeny kultu římských císařů
    (Univerzita Pardubice, 2010) Matějusová, Lucie; Titz, Pavel; Lisý, Štěpán
    Práce pojednává o kořenech kultu římských císařů a kultu samotném. Podrobněji popisuje život a kult Gaia Iulia Caesara a Octaviana Augusta. Nastiňuje vztah Římanů k divinizovaným císařům a jejich smýšlení o kultu na základě obsáhlé analýzy kultury antického Říma. Sleduje podobnosti mezi hellénistickými, orientálními a římskými panovnickými kulty. Cílem práce je spíše zachytit současný stav bádání v této oblasti než badatelský přínos.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Antické mysterijní kulty
    (Univerzita Pardubice, 2010) Viktorová, Lucie; Titz, Pavel; Fárek, Martin
    Práce se věnuje pěti významným antickým mysterijním kultům. Konkrétně se jedná o eleusínská mystéria, Dionýsova mystéria, orfismus, mystéria Kybelé a Attida, Ísidina mystéria a mithraismus. Ústřední náplní práce je podrobný popis jednotlivých mysterijních kultů včetně detailů, historického vývoje, mýtů, rituální praxe apod. Cílem práce je poukázat na důvody, které mysterijní kulty činily atraktivnější než tradiční antické náboženství.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Keltové - náboženství a spiritualita - přenos do dnešní doby
    (Univerzita Pardubice, 2009) Zelenková, Lucie; Titz, Pavel; Mrázek, Miloš
    Tato bakalářská práce se věnuje kulturnímu odkazu, který po sobě zanechali Keltové. Zvláště se zaměřuje na náboženské představy, které jsou dědictvím po Keltech a jejich přenos do dnešní doby. Pvní část práce se zabývá keltskou mytologií, rituály dávných keltských kněží, nazývaných druidové. Druhá část práce je věnována keltské kultuře a náboženství v dnešní době.
  • Bakalářská práceOmezený přístup
    Keltové a jejich dědictví
    (Univerzita Pardubice, 2009) Veselská, Jaroslava; Titz, Pavel; Štampach, Ivan
    Tato bakalářská práce bude mít pět hlavních částí, z nichž první dvě jsou spíše více teoretické a čerpají z množství literárních zdrojů. Zbylé tři části jsou více analytické a kromě literárních poznatků čerpají také z návštěv různých akcí s keltskou tématikou a osobním kontaktem s lidmi hlásícími se ke keltskému odkazu v dnešní době.