Digitální knihovnaUPCE
 

Katedra filosofie a religionistiky / Department of Philosophy and Religious Studies

Stálý URI pro tuto komunituhttps://hdl.handle.net/10195/3873

Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 15
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Lidská práva v islámu prizmatem českých médií
    (Univerzita Pardubice, 2010) Vlková, Nikola; Pargačová, Viola; Machálek, Vít
    Předloţená diplomová práce se zabývá lidskými právy v islámu prizmatem českých médií. První část práce je věnována popisu šaríy a zdrojů islámského práva. Ke zdrojům islámského práva řadíme Korán, sunnu a doplňkové zdroje práva, mezi které patří především qijás a idţmá. V následující kapitole, která nese název sunnitské právní směry, se zaměřím nejprve na popis právní vědy fiqh a poté na klasické školy fiqhu. Mezi klasické školy fiqhu uvedu hanafíjský madhab, málikovský madhab, šáfiovský madhad a nakonec hanbalovský madhab. Ve třetí části práce se budu zabývat uţíváním šaríy v současnosti. V úvodní části kapitoly poukáţu na prvky islámského práva, které jsou v rozporu s Všeobecnou deklarací OSN. Tyto prvky dále vyjmenuji a podrobněji popíši v dalších částech kapitoly. Na závěr třetí části zmíním současné uţívání šaríy v některých muslimských státech. Poslední kapitola se věnuje pohledu českých médií na islám a lidská práva v islámu. Tato část přináší na základě analýzy článků ze tří českých médií shrnutí, jak nahlíží česká média na různé problematiky týkající se islámu. Díky tomuto shrnutí také zjistíme, jak velká část článků v jednotlivých médiích je věnována právě lidským právům v islámu. Z vybraných médií se jednalo o on-line magazín deníku Mladé fronty Dnes (idnes.cz), Lidových novin (lidovky.cz) a Deníku Bohemia (denik.cz). Tyto tři deníky se v českých médiích nejčastěji zabývají islámem a jeho problematikami, a proto jsem si je pro svoji práci vybrala.
  • Bakalářská práceOmezený přístup
    Fenomén pouti v sunnitském islámu
    (Univerzita Pardubice, 2010) Holíková, Simona; Pargačová, Viola; Machálek, Vít
    Cílem této bakalářské práce je představit fenomén pouti v sunnitském islámu. V úvodu se snažím nahlédnout na fenomén pouti s ohledem na tři monoteistická náboženství. Prostor je zde také věnován problematice posvátného a profánního v pojetí islámu. Ve druhé části je stručně nastíněna historie předislámské Arábie a zabývám se zde také otázkou návaznosti pouti na předislámský kult, islamizováním zvyku každoroční pouti do Mekky a také se pokouším objasnit symboliku jednotlivých rituálů v Koránu a islámské tradici, sunně. V následné kapitole je hlavním úkolem nahlédnout na pouť, respektive pouť do Mekky, jako na rituál přechodu (rite de passage). Dále je zde zmíněna struktura hadždže a jeho jednotlivá stádia. Poslední část je věnována tradici zijáry, tedy návštěvě posvátných míst. Ve své bakalářské práci jsem se snažila naskytnout ucelenější a doufám, že v mnohém snad pro čtenáře přínosný pohled na problematiku fenoménu pouti v sunnitském islámu.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Ideologie muslimských extrémistů v Egyptě
    (Univerzita Pardubice, 2010) Kuntošová, Renáta; Pargačová, Viola; Fárek, Martin
    Práce je zaměřena na ideologie extremistů v Egyptě. Chování, jež bychom dnes označili za extremistické, lze najít jak v současnosti, tak i v historii islámského světa. Na ukázku historického extremismu jsou v práci uvedeny dvě středověké skupiny Asasíni a Cháridža. Současný extremismus je zde prezentován Organizací muslimských bratří v Egyptě a to hlavně jejich odnoží tzv. zvláštním aparátem. Práce se pokouší s užitím prostudované odborné literatury rozšířit pohled na tuto organizaci.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Koptské ikony
    (Univerzita Pardubice, 2010) Civínová, Veronika; Pargačová, Viola; Štampach, Ivan
    Práce "Koptské ikony" se zaměřuje na problematiku spojenou s ikonami v rámci Koptské církve (konkrétně Koptské Ortodoxní Církve). Pojednává vůbec o vzniku ikon, společně s nastíněním jejich možných kořenů. Dále pak ale také o chápání náboženského zobrazování a jeho myšlenkovém zasazení do kontextu raného křesťanství.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Hidžra a její význam pro ranou muslimskou obec
    (Univerzita Pardubice, 2010) Hanušová, Soňa; Pargačová, Viola; Lisý, Štěpán
    Práce se zaměřuje na historickou událost hidžry, tedy odchod muslimů z Mekky v 7. století n.l. Zabývá se též budováním muslimské obce v Medíně a jejím šířením do okolních oblastí do Muhammadovy smrti. S tím souvisí i pojem džihádu, který se v té době formuje a je s hidžrou spjat.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Konvertité k islámu v České republice
    (Univerzita Pardubice, 2009) Panýrková, Petra; Pargačová, Viola; Machálek, Vít
    Práce se zabývá českými konvertity k islámu. Teoretická část je věnována islámu v českých zemích. Soustředí se na historii islámu zde ve dvacátém století a na současnost. Zvláštní pozornost je věnována českým konvertitům. Druhá kapitola se věnuje fenoménu konverze a třetí fenoménu konverze v islámu. Praktickou část bakalářské práce tvoří výzkumná studie mezi českými konvertity k islámu. Autorka popisuje a analyzuje motivaci, průběh konverze a její vliv na další život konvertity. Načrtnutá je zde i sociální, demografická a regionální struktura informantů.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Příběhy praotců v Tóře a Koránu
    (Univerzita Pardubice, 2009) Šárovcová, Lucie; Pargačová, Viola; Lisý, Štěpán
    Bakalářská práce analyzuje jednotlivé příběhy vybraných praotců/proroků, tak jak jsou zachyceny v hlavních pramenech židovské a muslimské víry - v Tóře a v Koránu. V závěru každé kapitoly se objevuje srovnání výkladu daného životního příběhu jednotlivého praotce/proroka a je upozorňováno na rozdílné v pojetí příběhu v židovské či islámské tradici. Tato práce se drží historické linie židovských a islámských dějin, zobrazuje nejdůležitější osobnosti a události, které jsou zachyceny v dvou primárních zdrojích - ve Starém zákoně a v Koránu. Začíná výkladem příběhu prvního člověka Adama a končí u Muhammada. Dále přináší příběh o potopě světa a postavě Noema. Bakalářská práce zahrnuje důležitého praotce/proroka, jehož potomci se štěpí na dvě větve - židovskou a islámskou, prvního monoteistu Abrahama. Posuneme-li se lineárně vpřed - další důležitou postavou v židovských, ale i v islámských dějinách - je postava Mojžíše. Řadu proroků uzavírá tzv. Pečeť proroků Muhammad, jemuž zjevil Bůh Korán. Uzavírá tedy nejen řadu proroků, ale i tuto práci.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Islámská eschatologie
    (Univerzita Pardubice, 2009) Kuncová, Sabina; Pargačová, Viola; Machálek, Vít
    Tato práce popisuje roli různých forem náboženství v severní části Arabského poloostrova. Dále se zabývá především analýzou a interpretací pasáží Koránu, které pojednávají o posledních věcech člověka, vzkříšení, posledním soudu a údělu na onom světě. Koncepce islámské eschatologie je analyzována v kontextu etických požadavků, formulovaných v Koranu 17:24 - 41. Poslední část práce bude věnována reflexi eschatologie v islámské tradici, sunně.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Islám a současná muslimská rodina v ČR
    (Univerzita Pardubice, 2009) Dušková, Alena; Pargačová, Viola; Machálek, Vít
    Práce se zabývá islámem a rodinným životem muslimů, uzavíráním manželství, rozvodem, polygamií, vztahy mezi mužem a ženou. Součástí práce je i terénní výzkum mezi muslimy, kteří žijí v České republice.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Islám v nejstarších českých cestopisech
    (Univerzita Pardubice, 2008) Fialová, Michaela; Pargačová, Viola; Prázný, Aleš
    Cílem práce je zachytit obraz islámu ve vybraných českých cestopisech 16. století. Právě cestopisy byly ve středověku a raném novověku často jediným zdrojem informací o muslimech a od vzniku knihtisku byly jedním z nejoblíbenějších literárních žánrů přístupným všem vrstvám obyvatel. Díky nim si lidé v českých zemích, ač se jim nedostávalo přímého kontaktu s islámským světem, dovedli si o něm utvářet určité představy a stanoviska. První kapitola se nejprve jen stručně zmiňuje o předchůdcích výše zmíněných cestovatelů, kteří o svém putování zanechali písemné zprávy, a poté vysvětluje důvody cest Čechů do islámských zemí Blízkého východu a severní Afriky. Následující, kapitola je věnována výčtu literatury v českém jazyce, která přinášela informace o muslimském světě ještě před vnikem cestopisů. Třetí kapitola jednotlivě zpracovává každý cestopiss důrazem na autorovu percepci islámu a muslimů. Předposlední kapitola se zaměřuje na srovnání autorů cestopisů, zejména na jejich ideovou motivaci a shodné rysy. K objasnění poměrů v muslimských zemích v době návštěvy zmíněných cestovatelů jsou v závěrečné kapitole uvedeny nejdůležitější historické události týkající se především Palestiny a Egypta.