Digitální knihovnaUPCE
 

Katedra sociální a kulturní antropologie / Department of Social and Cultural Anthropology

Stálý URI pro tuto komunituhttps://hdl.handle.net/10195/3874

Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 51
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Příčiny marginalizace Romů ve vybrané lokalitě Pardubického kraje
    (Univerzita Pardubice, 2021) Šindelářová, Jana; Viková, Lada; Andrš, Zbyněk
    Práce se zaměřuje na průřez historie Romů v konkrétní lokalitě, obsahuje důkladné seznámení s danou tématikou, zabývá se způsobem života Romů v lokalitě, s jejich hodnotami a každodenností. Prostřednictvím studia pramenů, literatury a prostřednictvím vlastního etnografického výzkumu tato bakalářská práce obsahuje specifika konkrétní romské komunity. Dále obsahuje srovnání tradiční romské kultury a její historie s tím, jak současní Romové z konkrétní lokality vnímají své tradice dnes. Marginalizace Romů je v české společnosti stále aktuálním tématem a problémem. Tato práce primárně zjišťuje, že z pohledu Romů je jejich marginalizace a diskriminace v České republice zapříčiněna jinakostí na jejich straně a generalizací na straně majority.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Pohřební rituál u Olašských Romů
    (Univerzita Pardubice, 2019) Papíková, Anna; Andrš, Zbyněk; Viková, Lada
    Cílem této bakalářské práce je zkoumání a analýza pohřebních rituálů Olašských Romů. Pohřební rituály vyplývají z jejich religiozity, víry v posmrtný život a v duchy zemřelých. Tato práce byla vytvořena na základě studia odborné literatury a vlastního terénního výzkumu, který je postaven zejména na rozhovorech s vybraným olašským konzultantem a doplněn o rozhovory s pracovníky pohřební služby.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Život na jedné ubytovně na Pardubicku: každodennost a perspektivy sociálně vyloučených Romů
    (Univerzita Pardubice, 2018) Sáblíková, Karolína; Andrš, Zbyněk; Viková, Lada
    Studentka se na základě svého terénního výzkumu zaměří na každodennost a perspektivy Romů, kteří bydlí na jedné z ubytoven na Pardubicku. Soustředí se na faktory související se sociálním vyloučením, omezující negativní vlivy, ale i na možnosti pozitivní změny, např. prostřednictvím tzv. prostupného bydlení. Metodologicky se bude opírat zejména o zúčastněné pozorování a o neformální a polostrukturované rozhovory.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Integrace Romů v malém středočeském městě a jeho okolí
    (Univerzita Pardubice, 2018) Dvořáková, Žaneta; Viková, Lada; Andrš, Zbyněk
    Tato bakalářská práce se zabývá tématem začleňování romského etnika do české společnosti, se zaměřením na město Kutná Hora. Na problematiku v začleňování je nahlíženo z hlediska historie v porovnání se současností, a zejména s výpověďmi samotných Romů žijících na Kutnohorsku. Celá práce je založena na reálných faktech a názorech zjištěných pomocí terénního výzkumu a rozhovorů s informanty. Cílem práce je zjistit současnou situaci a osobní názory, pohledy či skutečné zkušenosti Romů v Kutné Hoře.
  • Diplomová práceOmezený přístup
    Romové a sociální služby v Pardubicích
    (Univerzita Pardubice, 2016) Plachá, Jitka; Viková, Lada; Synková, Hana
    Diplomová práce se zabývá vztahem klientů a pracovníků sociální služby v neziskové organizaci a také vztahem těchto pracovníků s byrokracií. Autorka práce nahlíží na tyto vztahy po-mocí konceptu moci Michela Foucaulta. Práce vychází z terénního výzkumu, který byl prováděn etnografickou metodou zúčastněného pozorování v sociální službě neziskové organizace a neformálních rozhovorů s klienty a zaměstnanci této služby.
  • Náhled
    Diplomová práceOmezený přístup
    Z Letanovců do Strelniků: sociálně-psychologické a ekonomické aspekty přestěhování jedné romské osady na slovenském Spiši
    (Univerzita Pardubice, 2016) Karas, Matěj; Andrš, Zbyněk; Viková, Lada
    Tato diplomová práce je zaměřena na přesídlení téměř tisícovky obyvatel z romské osady Letanovce do nové lokality s názvem Strelníky. Lidé, kteří žili po desetiletí v segregaci v této pravděpodobně nejznámější slovenské romské osadě, získali s přesídlením možnost modernějšího bydlení. Problém segregace však zůstává. Tento text poskytuje náhled na sociálně ekonomické aspekty, které tuto skupinu lidí po přesídlení ovlivňují.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    LGBT komunita v romském etniku
    (Univerzita Pardubice, 2016) Vodenka, Lukáš Vojtěch; Synková, Hana; Andrš, Zbyněk
    Tématem práce je identifikace LGBT komunity v romském etniku. Především se snaží porozumět LGBT lidem žijících jako Romové v romské společnosti a pokládá otázky ohledně života těchto lidí v kontextu mj. s rituální čistotou Romů. Toto téma je velmi neprobádané, a proto je plné otázek nejen toho charakteru. Práce je rozdělena do několika kapitol, kde teorie a praxe nejsou striktně odděleny. Podstatnou část práce tvoří poznatky, které vycházejí z rozhovorů a ze zúčastněného pozorování v terénu.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Místo "domu hrůzy" chceme raději ghetto
    (Univerzita Pardubice, 2015) Tomečková, Monika; Tošner, Michal; Synková, Hana
    Práce je věnována etnografickému výzkumu ve Vsetíně, prováděném na základě nuceného stěhování Romů z pavlačového domu č. p. 1336 do vyloučené lokality Poschla. Práce se nezaměřuje na již proběhnutou "kauzu" nýbrž sleduje vliv na aktuální dění. Součástí práce je zaměření na politiku populismu uplatňovanou ve Vsetíně.
  • Náhled
    Bakalářská práceOmezený přístup
    Kdo je tady Bastard?
    (Univerzita Pardubice, 2015) Šafářová, Martina; Andrš, Zbyněk; Jetmarová, Jana
    Cílem práce je zjistit, jaké měl film Bastardi dopady na životy neherců, Romů, z broumovské školy, a jaký vliv potom měl na interetnické vztahy na Broumovsku. Práce zachycuje okolnosti vzniku filmu, průběh natáčení a dobu poté, co se film dostal na veřejnost. Prostřednictvím analýzy filmu a rozhovorů práce zachycuje způsoby, jakými dochází k prohlubování marginalizace a mediální stigmatizace Romů, v konkrétním kontextu, a snaží se přijít na způsoby, které by zabraňovaly stigmatizaci, nebo alespoň částečně omezovaly vliv mediálně vytvářených stereotypů.
  • Bakalářská práceOmezený přístup
    Romský jazyk a literatura z pohledu romských dětí
    (Univerzita Pardubice, 2015) Bušková, Zuzana; Viková, Lada; Andrš, Zbyněk
    Práce se zabývá znalostí a užíváním romského jazyka romskými dětmi v Jaroměři. Hlavním cílem je zjistit, zda tyto děti romský jazyk ovládají, kdy ho používají a kdy naopak používají jazyk český. Dalším důležitým tématem je znalost nebo alespoň povědomost o romské literatuře a jejích autorech popřípadě pohádkách. Dále práce popisuje názor pedagogů a sociálních pracovníků na romský jazyk, jeho osvojování a především jeho používání mezi Romy a na školách. Na začátku práce je metodologie, která byla použita, dále pak teorie, kde jsou vysvětleny používané pojmy. Praktická část, shrnuje vše, co bylo během terénního výzkumu zjištěno.