Digitální knihovnaUPCE
 

Katedra věd o výchově

Stálý URI pro tuto komunituhttps://hdl.handle.net/10195/3876

Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 1076
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Moderní čarodějnictví na území České republiky
    (Univerzita Pardubice, 2025) Kumičíková, Klára; Boukal, Tomáš; Myslivec, Jaroslav
    Tato bakalářská práce se zabývá tématem moderního čarodějnictví na území České republiky. Mými hlavními cíli je zjistit, popsat současnou podobu směrů hlásících se k čarodějnictví a zjistit, jaké pohnutky vedou k této netradiční víře. Práci jsem rozdělila na teoretickou a praktickou část. V teoretické části rozebírám historické pozadí, tedy jak toto náboženství vznikalo, jaká byla jeho tehdejší funkce a jak se vyvinulo do podoby, v jaké je dnes. V praktické části jsem se pak zaměřila na osoby, které se zabývají různými odnožemi tohoto náboženství. Informanty, kteří mi umožnili zúčastněné pozorování a se kterými jsem vedla rozhovor, jsem měla celkem tři. Také jsem se zaměřila na to, jak pohanská náboženství vnímají lidé, kteří se jím nutně nezabývají. Jako výzkumný soubor jsem zvolila studenty Univerzity Pardubice napříč bakalářskými ročníky Fakulty filozofické, abych za pomocí online dotazníkového setření zjistila, jak na toto téma pohlížejí.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Význam intervenčních center pro osoby ohrožené domácím násilím v kontextu sociální práce
    (Univerzita Pardubice, 2025) Růžičková, Kateřina; Sychrová, Adriana; Škoviera, Albín
    Téma diplomové práce je zaměřeno na význam intervenčních center pro osoby ohrožené domácím násilím v kontextu sociální práce. Charakter této práce bude teoreticko-empirický. V teoretické části práce se budu věnovat problematice sociální práce a zaměřím se na konkrétní oblast - sociální práci v intervenčních centrech. Charakterizuji základní pojmy jako jsou sociální služby, domácí násilí, osoba ohrožená domácím násilím, násilná osoba, agresivní chování, vykázání. Zaměřím se na druhy a formy domácího násilí, popíšu jeho fáze, příčiny a důsledky. Důležitou součástí práce bude charakteristika a význam intervenčních center v systému sociálních služeb, zaměřím se na jejich význam a poslání. Pozornost věnuji také týmové spolupráci a spolupracujícím subjektům. Praktická část diplomové práce bude zpracována na základě kvalitativního výzkumného šetření metodou polostrukturovaných rozhovorů. Cílem diplomové práce bude popsat význam intervenčních center pro osoby ohrožené domácím násilím v kontextu sociální práce.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Resocializační proces u osob s poruchou příjmu potravy
    (Univerzita Pardubice, 2025) Pavlisová, Veronika; Ďatko, Ilona; Šándorová, Zdenka
    Tato diplomová práce se zabývá problematikou poruch příjmu potravy ve spojitosti s procesem resocializace. Teoretická část vysvětluje znaky jako mentální anorexie, mentální bulimie, záchvatovité přejídání a bigorexie. Pojednává o příčinách tohoto onemocnění, o biologických, psychologických a sociokulturních faktorech. Zmiňuje také důsledky médií a sociálních sítí a vliv rodiny. Pojednává o projevech a důsledcích tohoto onemocnění. Velkou částí je také možnost léčby, jako je kognitivně-behaviorální terapie, farmakoterapie, svépomocné skupiny a další. Informuje také o Centru Anabell, které se specializuje na odbornou pomoc osobám trpícím poruchami příjmu potravy a jejich blízkým. Praktická část se zabývá kvalitativním výzkumem, konkrétně čtyřmi případovými studiemi. Forma případové studie byla zvolena díky možnosti hlubšího nahlédnutí do problematiky. Životní příběhy respondentek poukazují na závažnost tohoto onemocnění, na příčiny vzniku a na důležitost podpory okolí a odborné pomoci. Tato část pojednává o resocializačním procesu těchto respondentek. Kapitola napomáhá k pochopení problematiky poruch příjmu potravy.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Chráněné bydlení v okrese Rychnov nad Kněžnou
    (Univerzita Pardubice, 2025) Kulšteinová, Kateřina; Ďatko, Ilona; Šándorová, Zdenka
    Tématem této diplomové práce je problematika chráněného bydlení v okrese Rychnov nad Kněžnou. Text práce je zaměřen na domácnosti chráněného bydlení v této oblasti, jejich zaměstnance a klienty. V práci je rovněž zmíněno několik informací o Ústavu sociální péče pro mládež Kvasiny, který zaštiťuje službu chráněného bydlení v uvedeném okrese. Součástí této práce jsou rozhovory s vybranými zaměstnanci a klienty chráněného bydlení. Pomocí těchto rozhovorů byla zjišťována spokojenost s chráněným bydlením, jeho výhody a nevýhody, možný rozvoj do budoucnosti a oblast potenciálního zdokonalení této služby.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Vývoj speciálních škol od poloviny 20. století do současnosti
    (Univerzita Pardubice, 2024) Kuklíková, Eliška; Rýdl, Karel; Šándorová, Zdenka
    Bakalářská práce se zaměřuje na vývoj speciálních škol od poloviny 20. století do současnosti. Po úvodu následuje teoretická část, která je rozdělena na několik kapitol. První kapitola se zabývá speciální pedagogikou, kde jsou diskutovány termíny, historický vývoj a současný stav této disciplíny. Další kapitola se věnuje rozdělení poruch a vad, zahrnující specifické vývojové poruchy učení, somatopedii, smyslové poruchy a poruchy řeči, a psychopedii. Speciální školství je tématem další kapitoly, která mapuje jeho historický vývoj a současný stav. Následuje kapitola o legislativě, kde jsou popsány klíčové zákony a události v oblasti speciálního školství od roku 1948 do současnosti. Speciální pedagog a rámcový vzdělávací program jsou dalšími tématy, kterým je věnována pozornost v teoretické části. Praktická část práce zahrnuje experimentální výzkum, jehož metodologie je popsána v samostatné kapitole. Výzkum se zaměřuje na kvalitativní rozhovory se zaměstnanci zkoumaných zařízení, s cílem zjistit jejich postoj a praktické zkušenosti s výukou žáků se speciálními potřebami.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Domácí násilí v České republice a v Turecku
    (Univerzita Pardubice, 2024) Vrbatová, Dominika; Ďatko, Ilona; Šándorová, Zdenka
    Domácí násilí je celosvětový společenský problém, přesto se jedná o téma, které v řadě společností představuje tabuizované téma. Česká republika se řadí mezi státy, které se snaží být ve vztahu k tomuto tématu progresivní, zároveň je však domácí násilí ve společnosti odmítáno a ochrana může být nedostatečná. Turecko je stát, kde ženy v minulosti měly nižší postavení než muži a kde bylo domácí násilí pro společnost přijatelné. Domácí násilí se týká žen, dětí, ale i mužů. Cílem této diplomové práce je porovnat přístupy k domácímu násilí, popsat druhy domácího násilí, možné příčiny, důsledky a případné způsoby řešení. Zároveň se diplomová práce zaměří na pomoc dětem a ženám zasaženým domácím násilím i jejich ochranu před ním. Analýza se uskuteční na základě studia vládních dokumentů, legislativy, odborných zdrojů a statistik.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Vzdělávání a soužití s nadaným dítětem - radost nebo problém?
    (Univerzita Pardubice, 2024) Stryková, Kateřina; Ehlová, Marcela; Šándorová, Zdenka
    Práce popisuje pohledy na nadané dítě z různých oblastí života, na jeho vzdělávání a soužití s ním. Teoretická část se věnuje vymezení pojmů a bližšímu seznámení s problematikou nadaného dítěte ve škole a v rodině. Praktická část má kvalitativní design, jehož cílem je najít pozitiva a negativa při práci, vzdělávání a v soužití s nadaným dítětem. Cílem praktické části je porovnání dvou nadaných dětí a přístupů k jejich vzdělávání a výchově, vytvořené na základě polostrukturovaných rozhovorů a analýz dokumentů. Výzkumný soubor tvoří rodiny a odborní pracovníci, kteří spolupracují s konkrétními nadanými dětmi.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Odměny a tresty ve výchově dětí středního školního věku v menších obcích a ve městech
    (Univerzita Pardubice, 2024) Vančurová, Monika; Škoviera, Albín; Myslivec, Jaroslav
    Diplomová práce je rozdělena na teoretickou a praktickou část. Teoretická část se zabývá vymezením pojmu rodina, výchova, jejími druhy a styly. Pozornost je věnována především odměnám a trestům, včetně druhů, funkcí, způsobu využívání, rizik a důsledků. Praktická část má charakter kvantitativního výzkumu a podobu dotazníkového šetření. Cílem je zjistit, zda existují rozdíly ve způsobech odměňování a trestání v menších obcích a ve městech u jednotlivých rodin. Dílčím cílem je zjistit, jaké odměny a tresty rodiče považují za přijatelné a jaké za nepřijatelné a jaké odměny a tresty ve výchově využívají nejvíce.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Integrace ukrajinských žáků do základních škol v České republice po únoru 2022
    (Univerzita Pardubice, 2024) Pilařová, Linda; Hájková, Lucie; Myslivec, Jaroslav
    Diplomová práce se bude zabývat integrací ukrajinských žáků do základních škol v České republice s ohledem na probíhající ruskou invazi na Ukrajinu. Práce bude rozdělena na teoretickou a praktickou část. Teoretická část se bude věnovat vysvětlení základní terminologie (migrace, migrant, uprchlík, žadatel o udělení mezinárodní ochrany, azylant), azylové a integrační politice. Další část se bude věnovat integraci ukrajinských žáků do systému základního vzdělávání v České republice. Dále se práce bude věnovat organizacím, které pomáhají ukrajinským žákům se zvládáním školní docházky v českých školách a s jejich integrací do české společnosti. Praktická část práce se bude věnovat kvalitativnímu výzkumu a bude zaměřena na integraci ukrajinských žáků do základních škol ve Středočeském kraji. Metodou sběru dat bude polostrukturovaný rozhovor. Praktickou část budou tvořit rozhovory s vedením a učiteli základních škol. Cílem výzkumného šetření bude zjistit, jak se základní školy vyrovnaly se situací, která nastala v únoru 2022 (po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu) a s jakými institucemi spolupracovaly a spolupracují v procesu integrace ukrajinských žáků do českého prostředí.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Alzheimerova choroba v životě rodiny
    (Univerzita Pardubice, 2024) Malá, Andrea; Hájková, Lucie; Sychrová, Adriana
    Diplomová práce se bude zabývat Alzheimerovu chorobu. Teoretická část diplomové práce bude zaměřena na charakterizování Alzheimerovy choroby, možnosti sociální péče a nastínění možností kompenzace. Diplomová práce bude dále zaměřena na popis sociálních služeb a psychohygienu pečujících osob. Praktická část diplomové práce bude zaměřena na kvalitativní výzkumnou studii. Bude proveden polostrukturovaný rozhovor s rodinnými příslušníky osob s Alzheimerovou chorobou. Cílem diplomové práce bude zjistit, jak Alzheimerova choroba ovlivnila a ovlivňuje život rodiny.