Digitální knihovnaUPCE
 

Bakalářské práce / Bachelor's works KO FZS (Bc.)

Permanentní URI k tomuto záznamuhttps://hdl.handle.net/10195/28144


Práce obhájené před rokem 2008 jsou uloženy pouze v kolekci Vysokoškolské kvalifikační práce. Tištěné práce jsou k dispozici v pobočce knihovny na Fakultě zdravotnických studií v Černé za Bory.

Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 454
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Izolační režim a vliv na psychiku klienta
    (Univerzita Pardubice, 2024) Krásná, Libuše; Kopecký, Michal; Matějková, Iryna
    Bakalářská práce se zabývá tématem izolačního režimu a jeho vlivu na psychiku klienta v kontextu současného zdravotnictví. Práce se opírá o historický vývoj izolačních opatření, legislativní rámec a psychologické aspekty izolace. Detailně zkoumá psychické dopady, které může mít izolační režim na jedince, včetně pocitů osamění, úzkosti a depresi. Na základě rozhovorů s pacienty a lékaři, analyzovaných metodou otevřeného kódování, identifikuje klíčové faktory ovlivňující zkušenost a pohodu pacientů v izolaci. Práce zdůrazňuje důležitost efektivní komunikace a psychosociální podpory jakožto prostředků k snížení negativních dopadů izolace. Cílem práce je nejen přispět k hlubšímu porozumění problematiky, ale také navrhnout možná zlepšení v péči o pacienty v izolaci, aby se co nejvíce zmírnil negativní dopad izolace na jejich psychické zdraví.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Kvalita života pacienta po cévní mozkové příhodě ve středním věku
    (Univerzita Pardubice, 2024) Jarošová, Markéta; Kopecký, Michal; Sýkorová, Barbora
    Tato bakalářská práce se zaměřuje na problematiku kvality života pacientů ve středním věku po cévní mozkové příhodě. Cílem práce je zkoumat, jaké jsou dopady této zdravotní události na tělesný stav, psychiku a sociální interakce nemocí postižených jedinců. V rámci průzkumu bylo provedeno hodnocení subjektivně a objektivně vnímané kvality života šesti pacientů v různých časových horizontech po cévní mozkové příhodě. Práce je strukturována do úvodní části, teoretického rámce, průzkumné části, prezentaci výsledků a diskuse. Průzkum byl prováděn pomocí polostrukturovaných rozhovorů. Výsledky práce poskytují důležité poznatky o tom, jaké jsou dopady cévní mozkové příhody na kvalitu života pacientů ve středním věku a jak lze této problematice lépe porozumět a podpořit rekonvalescenci v rámci poskytované zdravotní péče.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Kvalita života u pacientů se stabilní anginou pectoris po invazivní léčbě - literární přehled
    (Univerzita Pardubice, 2024) Vejrychová, Šárka; Pospíchal, Jan; Ochtinská, Hana
    Bakalářská práce se zabývá kvalitou života u pacientů, kteří jsou po invazivní léčbě. Práce byla zaměřena na pacienty se stabilní anginou pectoris. Má práce je rozdělena na metodiku, která byla zpracována formou literárního přehledu, stať ve které jsou napsány základní poznatky k onemocnění i léčbě a závěr, ve kterém zhodnocuji výsledky všech vybraných studií.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Paliativní péče v sociálních službách pohledem zdravotnického personálu
    (Univerzita Pardubice, 2024) Neumannová, Alena; Kmentová, Kateřina; Papršteinová, Markéta
    Tato bakalářská práce se zaměřuje především na paliativní péči u seniorů v sociálních službách, a to pohledem všeobecných a praktických sester, které tam pracují. Teoretická část popisuje poskytování paliativní péče v domovech pro seniory a v domovech se zvláštním režimem, dále sociální služby jako takové a související problematiku demence, stáří a umírání. Praktická část zkoumá, jak zdravotnický personál hodnotí důležitost poskytování paliativní péče a své vědomosti v rámci paliativní péče. Další aspekt hodnocení se týká účasti rodiny a v neposlední řadě jsou představeny potenciální možnosti pro zlepšení kvality poskytované paliativní péče v zařízeních, kde dotazníkové šetření probíhalo.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Nákazy vzniklé v přímé souvislosti s pobytem ve zdravotnickém zařízení u pacientů s umělou plicní ventilací
    (Univerzita Pardubice, 2024) Švandrlíková, Romana; Škvrňáková, Jana; Mandysová, Petra
    Bakalářská práce se zabývá nákazami, které vznikly v přímé souvislosti s pobytem pacienta ve zdravotnickém zařízení u pacientů na umělé plicní ventilaci. Teoretická část zahrnuje charakteristiku, příčinu a zástupce nákaz vzniklých v přímé souvislosti s pobytem pacienta ve zdravotnickém zařízení, popis umělé plicní ventilace, způsob zajištění dýchacích cest a specifickou péči všeobecné sestry. V praktické části jsou zpracována data formou kazuistik vybraných pacientů, kteří byli na umělé plicní ventilaci a byla u nich prokázána nákaza vzniklá v přímé souvislosti s pobytem ve zdravotnickém zařízení. U čtyř pacientů je podrobně popsaná ošetřovatelská péče a délka hospitalizace formou ošetřovatelského modelu dle M. Gordon.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Dětská paliativní péče z pohledu dětských sester
    (Univerzita Pardubice, 2024) Prachařová, Iva; Lorencová, Markéta; Růžičková, Petra
    Bakalářská práce se zabývá problematikou dětské paliativní péče, konkrétně tím, jak jsou dětské sestry připraveny na její zvládání. V teoretické části je přiblížena dětská paliativa a možnosti vzdělávání se v této oblasti a také je zdůrazněn význam dětské sestry coby nepostradatelného článku této péče. Praktická část je provedena metodou kvalitativního sběru dat od dětských sester, které tuto péči vykonávají. Cílem rozhovorů bylo zjistit, jak dětské sestry vnímají dětskou paliativní péči, jak na ni jsou připraveny a co pokládají za klíčový bod této péče.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Strach jako součást ošetřovatelské praxe u studentů 3. ročníků středních zdravotnických škol
    (Univerzita Pardubice, 2024) Nováková, Veronika; Podeszwa, Ondřej; Václavíková, Klára
    Tato bakalářská práce se zabývá strachem z ošetřovatelské praxe u studentů třetích ročníků středních zdravotnických škol. Bakalářská práce je rozdělena na dvě části - teoretickou a praktickou. V teoretické části se práce věnuje vymezení základních emocí především pojmů strach a stres, kde jsou vypsány jejich projevy. Pozornost je také věnována možnosti jejich zvládání. Hlavním cílem praktické části je zjistit, v jakých situacích pociťují studenti strach, jak se projevuje a jeho vliv na provádění výkonů v nemocnici. Ke zpracování byl proveden kvalitativní výzkum za pomocí rozhovorů se studenty.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Současné možnosti vzdělávání v ošetřovatelství z pohledu studenta
    (Univerzita Pardubice, 2024) Fabián Maruškinová, Alena; Marková, Iva; Matějková, Iryna
    Bakalářská práce se zaměřuje na informovanost studentů v maturitním ročníku středních zdravotnických škol o možnostech dalšího vzdělávání v ošetřovatelství. Cílem je zmapování znalostí studentů ohledně vyhlášky, podle které budou v klinické praxi pracovat, a jaké jsou rozdíly v kompetencích praktické a všeobecné sestry v klinické praxi. Je rozdělena na část teoretickou a část praktickou. Teoretická část uvádí stručný přehled pokroku ošetřovatelství od 10. století až po současnost a vývoj dalšího vzdělávání v ošetřovatelství. Zahrnuje i podkapitolu, ve které jsou uvedeny významné osobnosti v ošetřovatelství. Detailně pak popisuje současné možnosti vzdělávání v České republice a konkrétní rozdíly v kompetencích praktické a všeobecné sestry. Praktickou částí je průzkumné šetření provedené kvantitativní metodou formou dotazníku vlastní tvorby. Data z průzkumu ukázala, že si jsou studenti vědomi rozdílů mezi praktickou a všeobecnou sestrou v klinické praxi, avšak konkrétními vyhláškami a kompetencemi si nejsou příliš jistí. Z průzkumu také vyplývá, že studenti, vystudovaní jako praktické sestry, chtějí pracovat na standardním oddělení a po ukončení vzdělávání v bakalářském či vyšší odborném programu se chtějí věnovat spíše na specializačním jednotkám typu ARO/JIP v soukromém sektoru nebo zvolí možnost ambulance.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Přítomnost rodičů na dětském oddělení při hospitalizaci dítěte
    (Univerzita Pardubice, 2024) Jánská, Michaela; Růžičková, Petra; Lorencová, Markéta
    Bakalářská práce je zaměřena na přítomnost rodičů na lůžkovém oddělení při hospitalizaci dítěte. Práce je rozdělena na teoretickou a průzkumnou část. Teoretická část práce je zaměřena na problematiku hospitalizace dítěte. V průzkumné části jsou interpretovány výsledky dotazníkového šetření týkající se problematiky přítomnosti rodičů na dětském oddělení při hospitalizaci dítěte. Z výsledků vyplývá, že rodiče využívají velmi často možnost přítomnosti u svého dítěte během hospitalizace, kdy se často stávají chtěnými a aktivními členy týmu a podílejí se tak na péči o dítě.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Informovanost studentů nelékařských zdravotnických oborů o poruchách štítné žlázy v dětském věku
    (Univerzita Pardubice, 2024) Hušková, Veronika; Růžičková, Petra; Lorencová, Markéta
    Bakalářská práce je zaměřena na problematiku onemocnění štítné žlázy u dětí a na vliv tohoto onemocnění na vývoj dítěte. Onemocnění štítné žlázy se díky prenatálnímu screeningu dá zjistit ještě před narozením dítěte. Více časté v tomto období je snížená funkce štítné žlázy neboli hypotyreóza, ale také lze u dětí popisovat zvýšenou funkci štítné žlázy neboli hypertyreózu. V teoretické části popisuji typy onemocnění štítné žlázy v dětském věku. Dále také screeningové vyšetření a diagnostické metody pro zjištění onemocnění daných typů a jejich následnou léčbu. Praktická část obsahuje dotazníkové šetření, které má za úkol zjistit informovanost studentů nelékařských zdravotnických oborů o poruchách štítné žlázy v dětském věku.