Digitální knihovna UPCE přechází na novou verzi. Omluvte prosím případné komplikace. / The UPCE Digital Library is migrating to a new version. We apologize for any inconvenience.

Publikace:
Komplexní restaurování starého tisku: Kázanj na swátečnj ewangelia a o vmučenj páně z roku 1724

Bakalářská práceopen access
Načítá se...
Náhled

Datum

Název časopisu

ISSN časopisu

Název svazku

Nakladatel

Univerzita Pardubice

Výzkumné projekty

Organizační jednotky

Číslo časopisu

Abstrakt

Cílem této bakalářské práce je zrestaurování starého tisku Kázanj na swátečnj ewangelia a o vmučenj páně z roku 1724, který je uložen v Ústřední knihovně Filosofické fakulty Masarykovy Univerzity v Brně. Kniha má celousňovou barokní vazbu s lepenkovými deskami a dobovou usňovou vysprávkou v oblasti hřbetu. Kvůli upadnuté přední desce a působení vnějších činitelů došlo k výraznému poškození celé knihy, tudíž byl nutný komplexní restaurátorský zásah. Textová část této práce zahrnuje podrobnou dokumentaci postupu restaurování (jak písemnou, tak i fotografickou), popis typologie knihy a jejího poškození aj. Veškerý text je doplněn o sérii příloh různého charakteru, např. nákresy, tabulky, schémata. V rámci psané části byl zařazen i krátký historický exkurz do provenience knihy. Na základě přípisků a razítek totiž byli nalezeni někteří z předchozích majitelů knihy.

Popis

Klíčová slova

komplexní restaurování, starý tisk, barokní knižní vazba, usňová vysprávka, hřbet, provenience knihy, kapitálek, 18. století, erb, rodina Mornstein, complex restoration, old print, baroque bookbinding, leather complement on the spine, provenance of the book, endband, 18th century, coat of arms, Mornstein family

Citace

Permanentní identifikátor

Endorsement

Review

Supplemented By

Referenced By