Digitální knihovnaUPCE
 

Katedra elektrotechniky

Stálý URI pro tuto komunituhttps://hdl.handle.net/10195/28152

Práce obhájené před rokem 2008 jsou uloženy pouze v kolekci Vysokoškolské kvalifikační práce

Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 37
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Monitoring spektra mobilních rádiových sítí
    (Univerzita Pardubice, 2021) Puha, Oldřich; Němec, Zdeněk
    Bakalářská práce se zabývá analýzou parametrů měřených mobilními SW aplikacemi pro monitoring bezdrátových datových sítí. Pro validaci monitoringu rádiového spektra mobilních komunikačních systémů a bezdrátových lokálních datových sítí jsou využity laboratorní spektrální analyzátory, signálový generátor a různé typy antén. Pro porovnání možností SW aplikací a profesionálních přístrojů jsou z provedených měření odvozeny jednoduché modely šíření signálu pro vnitřní a vnější prostředí.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Měření barevného spektra displejů
    (Univerzita Pardubice, 2020) Šimek, Pavel; Němec, Zdeněk
    Bakalářská práce je zaměřena na rozbor viditelné části světelného spektra a souvislost barevného spektra se způsobem skládání barev displejů. Vyhodnocování intenzity konkrétních vlnových délek je analyzováno i z pohledu možných škodlivých účinků. Praktická část je věnována experimentálnímu měření složek barevného spektra displejů s pomocí laboratorního vy-bavení. Vyhodnocení měření je provedeno v kontextu s možným použitím konkrétních hardwarových a softwarových ochran před škodlivým zářením.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Využití dopplerovského senzoru pro určování rychlosti a klasifikace objektů
    (Univerzita Pardubice, 2020) Síč, Michal; Němec, Zdeněk
    Tématem bakalářské práce je analýza využití senzorů pro detekci pohybu v okolí mikrovlnného nebo jiného senzoru. V teoretické části je uvedena stručná rešerše senzorů s uvedením základních parametrů, jako jsou dosah, detekce rychlosti a vzdálenosti. Praktická část je zaměřena na popis měření a popis vlastností výstupních signálů z dopplerovského senzoru pohybu s krátkým dosahem.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Určení polohy cíle ze signálů dopplerovského senzoru se dvěma popřípadě třemi přijímači a jedním vysílačem.
    (Univerzita Pardubice, 2019) Hůla, Vojtěch; Němec, Zdeněk
    Tato bakalářská práce se zabývá odvozením matematického modelu radarového interferenčního systému pro pomalu pohybující se cíle. Pomocí tohoto geometrického modelu lze cíl ve velké vzdálenosti aproximovat rovinou. Pokud má tento cíl komplikovaný tvar, např. tvar lidské osoby, lze jej nahradit více rovinami s různými odrazivostmi. Poté je možné určit souřadnice a radiální rychlosti cíle vůči senzoru . Tyto údaje pak umožňují sledovaní pohybu cíle, kdy je pohyb rozdělen na přímkové trajektorie. Měřením souřadnic těchto trajektorií je pak v závěru určena trajektorie cíle a to za předpokladu rychlého odebírání vzorků z přijímačů a rychlého zpracování dat.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Kódování dat v sítích 802.11p pro dopravní telematiku
    (Univerzita Pardubice, 2018) Dumek, Jakub; Němec, Zdeněk; Mandlík, Michal
    Diplomová práce se zabývá softwarovou simulací komunikačního standardu 802.11p, který je určen pro telematické aplikace v inteligentních dopravních systémech. Teoretická část práce popisuje zejména parametry standardu 802.11p a jevy ovlivňující chybovost v bezdrátových spojích. V praktické části je navržen a v prostředí Matlab realizován simulátor pro generování dat ve struktuře podle standardu 802.11p, včetně kanálového kódování. Na základě simulací je vyhodnocena chybovost při různých podmínkách šíření signálu v kanálu s bílým šumem.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Simulace signálu v pásmu G5 podle standardu 802.11p
    (Univerzita Pardubice, 2018) Beran, Martin; Němec, Zdeněk; Mandlík, Michal
    Diplomová práce je věnována vytvoření softwaru pro simulaci signálu podle standardu 802.11p v pásmu 5,9 GHz. Na základě standardu 802.11p, určeného pro využití v dopravní telematice, je vytvořen skript pro vytvoření symbolů, spektra a signálu. Vytvořený softwarový simulátor umožňuje komunikaci s vektorovým generátorem, který pomocí IQ složek generuje reálný signál ve zvoleném frekvenčním pásmu.
  • Náhled
    Diplomová práceOmezený přístup
    3D návrh dvojitého AMPS duplexeru
    (Univerzita Pardubice, 2016) Chmil, Oleksandr; Němec, Zdeněk; Ondráček, František
    Tato práce se zabývá návrhem dvojitého AMPS duplexeru. V úvodu práce je obecný souhrn informací o návrhu filtrů a duplexerů. Praktická část zahrnuje pokročilý vývoj, ladění a testování vyrobeného duplexeru.
  • Náhled
    Diplomová práceOtevřený přístup
    Návrh řídícího algoritmu pro rekonfigurátor solárního fotovoltaického pole
    (Univerzita Pardubice, 2016) Kaplan, David; Němec, Zdeněk; Doleček, Radovan
    Cílem práce je návrh řídícího algoritmu pro již zkonstruovaný rekonfigurátor solárního fotovoltaického pole, kdy v případě zastínění části pole dojde k vhodné rekonfiguraci panelů za účelem optimalizace výstupního výkonu. Pole je tvořeno 12-ti PV panely a každý panel je tvořen sériovým spojením 3 modulů s 20-ti polykrystalickými články, přičemž každý modul je překlenut By-Pass diodou, která významně ovlivňuje výstupní I-V charakteristiky panelů. Teoretická část práce bude obsahovat popis chování PV článku a jeho náhradní matematický model. Dále bude proveden rozbor možností řešení rekonfigurace pro SP a TCT topologii. Uveden bude také základní popis rekonfigurátoru. Praktická část práce bude obsahovat modelování různých konfigurací a simulace rekonfigurací panelů, tvorbu vhodného řídícího algoritmu, jeho implementaci do rekonfigurátoru a závěrečné měření s výsledky po implementaci nového firmware.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Využití algoritmu CORDIC v pasivních sledovacích systémech
    (Univerzita Pardubice, 2016) Bouchner, Petr; Němec, Zdeněk
    CORDIC je algoritmus, který se využívá zejména pro výpočet trigonometrických funkcí. Jeho zásadní výhodou je vyšší rychlost výpočtu a menší nároky na výpočetní prostředky, protože na rozdíl od současných algoritmů využívá pouze operace sčítání, odčítání a bitový posun. Tento univerzální algoritmus lze upravit pro hyperbolické, logaritmické a jiné funkce a pracuje s předem známou přesností. Poprvé byl popsán v roce 1959, tedy ještě před érou rozvoje počítačové techniky, jak ji chápeme dnes, i proto bylo akcentováno jednoduché řešení problému, neboť tehdejší počítačová technika nedisponovala zdaleka takovou výpočetní rychlostí jako v současné době. Původní účel algoritmu (a samostatně fungujícího počítače CORDIC) byl pro využití v námořní a letecké dopravě, pro určování zeměpisných souřadnic a úhlů.
  • Diplomová práceOmezený přístup
    Elektronický obojek proti štěkání
    (Univerzita Pardubice, 2015) Smejkal, Radek; Němec, Zdeněk; Pidanič, Jan
    Tato diplomová práce se zabývá návrhem zařízení pro detekci psího štěkání. V první kapitole jsou zmíněna vybraná dostupná zařízení pro dohled nad psy. V práci jsou uvedeny charakteristiky akustického signálu a jsou rozebrány metody pro analýzu řečového signálu. Následuje přehled různých senzorů využitelných pro detekci štěkotu. Jedná se hlavně o mikrofon a akcelerometr. Praktická část popisuje realizaci nahrávacího zařízení o velikosti psího obojku, díky kterému je možné získat digitalizovaný signál psího štěkotu. Je provedena analýza signálu s následným vytvořením algoritmu v programu Matlab pro detekci psího štěkotu a také implementací algoritmu do obojku, který nejdříve sloužil jako zařízení pro záznam signálu.