Renesanční knižní vazba. Její vývoj na příkladech z fondu benediktinské knihovny v Broumově.

Diplomová práce
Náhled není k dispozici

Oponent

Cílem této diplomové práce je předložit odborné i laické veřejnosti dílo, které se věnuje renesanční vazbě. Přestože došlo ke zpracování pouze jednoho konkrétního knižního fondu, přináší práce posun v dosavadním poznání vývoje a popisu renesanční vazby. Zpracován je fond benediktinské knihovny v Broumově, ve kterém je uloženo zhruba 18 000 svazků. Práce se soustřeďuje na sumarizaci dosavadních poznatků o renesanční knižní vazbě zpracovanou formou rešerše domácí literatury. Následně byl proveden průzkum typologických znaků fondu knihovny, ze kterého vzešla další zjištění. Renesanční vazby byly fotograficky zdokumentovány, podrobně prozkoumány a popsány formou předem vytvořeného formuláře. Výsledkem této práce je podrobný popis jednotlivých typů renesančních vazeb z fondu benediktinské knihovny Broumovského kláštera. V jednotlivých kapitolách jsou detailně charakterizovány dílčí části knižních vazeb (materiál a výzdoba pokryvu, kovové prvky, knižní desky, způsob nasazení desek, různé druhy kapitálků, typy předsádek a další). Práce je doplněna o fotografickou, grafickou a kresebnou přílohu.

142 (160071)

Restaurování a konzervace uměleckých a umělecko-řemeslných děl na papírových, textilních a souvisejících podložkách

Výtvarná umění

Univerzitní knihovna (pobočka Litomyšl)