Využití hybridních membránových procesů při zpracování odpadních vod

Diplomová práce
Náhled není k dispozici

Tato diplomová práce se zabývá možností využití kombinovaného membránového procesu při čištění odpadních vod obsahující těžké kovy. Kombinovaným procesem je zde míněno spojení iontové výměny na zeolitu A s cross-flow mikrofiltrací. V teoretické části jsou uvedeny druhy odpadních vod a metody jejich čištění se zaměřením na adsorpci, iontovou výměnu a popis tlakových membránových procesů. Největší pozornost je věnována kombinovaným membránovým technologiím. V experimentální části byla ověřena účinnost iontové výměny při odstraňování vybraných kovů (Ca2+, Pb2+, Zn2+) z vody za použití zeolitu A. Naměřená data byla vyhodnocena pomocí Langmuierovi a Freundlichovi izotermy. Byla studována sorpční kapacita zvoleného modelového systému. Dále je v experimentální části popsána mikrofiltrace suspenze zeolitu, která byla prováděna na cross-flow mikrofiltračním zařízení s použitím keramické trubkové membrány. Z naměřených dat byly vyhodnoceny charakteristiky mikrofiltračního procesu, tedy závislost intenzity toku permeátu na čase a závislost intenzity toku permeátu na tlakovém rozdílu.

Práce není přístupná

Ochrana životního prostředí

Chemické a procesní inženýrství

odpadní vody, iontová výměna, cross-flow mikrofiltrace, wastewater, heavy metals, adsorption, ion exchange, těžké kovy, adsorpce, zeolity, cross-flow microfiltration