Syntéza nesymetricky substituovaných stericky náročných anilinů

Diplomová práce
Náhled není k dispozici

V teoretické části této práce byly popsány stericky náročné aniliny, jejich obecné vlastnosti spojené s využitím v koordinační chemii se zaměřením na přípravu chloro(imino)fosfinů a aminoboranů. V experimentální části je popsána reaktivita symetricky substituovaných 2,6-bis(1,1-diarylethyl)anilinů, příprava dvou nových nesymetricky substituovaných anilinů a jejich reaktivita a charakterizace pomocí NMR spektroskopie a rentgenové difrakční analýzy. V diskuzi byly porovnány výhody nově připravených sloučenin a jejich strukturních parametrů ve srovnání s dosud využívanými aniliny. Dále byly sterické vlastnosti připravených anilinů vyhodnoceny pomocí výpočetní metody, tzv. buried volume.

Práce bude přístupná od 04.06.2027

Anorganická a bioanorganická chemie

Anorganická a bioanorganická chemie

aniliny, stericky náročné ligandy, chloro(imino)fosfiny, buried volume, anilines, sterically demanding ligands, chloro(imino)phosphines, buried volume