Metody odstraňování organických látek z odpadních vod, využití membránových technologií

Diplomová práce
Náhled

Jiránková, Hana

Práce se zabývá využitím mikrofiltračního a sorpčního procesu při čištění odpadních vod znečištěných organickou látkou. Teoretická část práce je zaměřena na přehled metod používaných při čištění odpadních vod. Největší pozornost je věnována sorpci a tlakovým membránovým procesům. Sorpce byla experimentálně předvedena při odstraňování organické látky z vody za použití zeolitu. Experimentální data byla proložena pomocí Langmuierovi izotermy a byla stanovena sorpční kapacita zvoleného modelového systému. Dále byla studována kinetika sorpčního procesu pomocí vsádkového a dynamického experimentu. Mikrofiltrace suspenze zeolitu byla prováděna na cross-flow mikrofiltračním zařízení s použitím keramické trubkové membrány. Z naměřených dat byly vyhodnoceny charakteristiky mikrofiltračního procesu, tedy závislosti intenzity toku permeátu na čase, koncentraci zeolitu a rychlosti toku retentátu.

Práce není přístupná

Chemické inženýrství

Chemické a procesní inženýrství

sorpce, zeolity, cross-flow mikrofiltrace, odpadní vody, sorption, zeolite, cross-flow microfiltration, wastewater