Komplexní restaurování starého tisku Česká bible z roku 1537

Bakalářská práce
Náhled

Oponent

Cílem bakalářské práce bylo provedení restaurátorského zásahu na Bibli české z roku 1537, uložené v Regionálním muzeu Chrudim, a vypracování restaurátorské dokumentace. Bible, zvaná Severinova, se nacházela v nekompaktním stavu a z důvodu poškození knižního bloku i vazby bylo nutné přikročit ke komplexnímu zákroku. Hlavním úkolem bylo znovu obnovit integritu objektu, jež byla narušena především torzálním stavem knižní vazby. Postup restaurování byl stanoven na základě průzkumu objektu a vyhodnocení odborných analýz. Tato práce představuje výsledky restaurátorského zásahu spolu se všemi kroky, jež tomu předcházely. Je zde zdokumentován stav knihy před restaurováním včetně popisu typologie vazby a kulturně-historického kontextu. Práce obsahuje popis poškození objektu, na něj navazující záměr a dále popis samotného postupu restaurování spolu s použitými materiály a chemikáliemi a podmínkami k dalšímu zacházení s objektem. V dokumentaci jsou uvedeny také faktické výsledky technologických analýz a celý text je podpořen grafickou, obrazovou a fotografickou přílohou.

Bez omezení

Restaurování a konzervace papíru, knižní vazby a dokumentů

Výtvarná umění

Univerzitní knihovna (Litomyšl)