Digitální knihovnaUPCE
 

Bakalářské práce / Bachelor's works ARK FR (BcA.)

Permanentní URI k tomuto záznamuhttps://hdl.handle.net/10195/8836

Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 53
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Restaurování skulptury muže zápasícího s gryfem (satyr II) ze zámku Jezeří
    (Univerzita Pardubice, 2023) Vítková, Eliška; Zítková, Petra
    Práce se zabývá restaurováním skulptury muže zápasícího s gryfem vytvořené z křemičitého pískovce. Socha je jedou z protějškových soch pocházejících z dílny sochaře Jana Adama Dietzeho působícího na zámku Jezeří v 1. pol. 18. století. Socha původně sloužila jako chrlič na vodní kaskádě v zahradě Lusgärten. První část dokumentu je věnována rozsáhlému průzkumu skládajícímu se z restaurátorské, chemicko-technologické a umělecko-historické části. Podrobněji se průzkum zabývá ikonografii a analogii díla, dále i zkouškami tmelících směsí s obsahem slévárenského písku. Na základě průzkumů byl vypracován restaurátorský záměr a koncepce. Druhá část dokumentu obsahuje podrobný popis restaurátorských prací a detailní fotografickou dokumentaci. Restaurátorský zásah věnuje pozornost, jak doplňování chybějících hmot kamene, tak i například míře čistění černého povlaku nebo odsolovacím zábalům. Poslední částí dokumentu jsou přílohy obsahující historické fotografie a přílohy k chemicko-technologickému průzkumu
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Restaurování vápencové sochy svatého Jana Nepomuckého z mlýna v obci Bylany u Kutné Hory
    (Univerzita Pardubice, 2023) Rozlivková, Rozálie; Zítková, Petra
    Bakalářská práce se zabývá komplexním restaurátorským zásahem provedeným na soše svatého Jana Nepomuckého. Dílo je vytvořeno z kutnohorského vápence a je součástí památkově chráněného vodního mlýna zvaného Feldekův, nacházejícího se v obci Bylany u Kutné Hory. Práce se skládá z průzkumu, který se zaměřuje na posouzení stavu díla před restaurováním, obsahuje umělecko-historický, restaurátorský a chemicko-technologický průzkum. Na základě výsledků průzkumu je stanovena koncepce restaurování. Dále jsou v práci zařazeny zkoušky materiálů a technologií, a jsou popsány provedené restaurátorské úkony, a použité materiály a technologie. Práce je doplněna grafickou a fotografickou dokumentací.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Restaurování pískovcového sousoší Nejsvětější Trojice ze sloupu z obce Opatovec na Svitavsku
    (Univerzita Pardubice, 2023) Bittnerová, Kristýna; Zítková, Petra
    Bakalářská práce je věnována kompletnímu restaurátorskému zásahu provedeném na sousoší Nejsvětější Trojice ze sloupu z obce Opatovec na Svitavsku. Dokument obsahuje mimo jiné i umělecko-historický a chemicko-technologický průzkum, jehož součástí je rozšířená kapitola zabývající se chemickým čištěním tmavých depozitů na pískovcích se silikátovým pojivem. Porovnává čistící efekt mezi prostředky Clean FP od firmy Remmers, čističi SI a FG od firmy Aqua Barta a efekt čištění pomocí pulzního laseru. Ze všech zkoušených chemických prostředků a variant nejlépe vycházel čistič Clean FP, který byl použit i při zkouškách čištění restaurovaného díla. Dále vycházel velmi dobře čistič FG, který měl velmi podobné výsledky jako prostředek Clean FP. Nicméně pro samotné restaurování bylo rozhodnuto tyto prostředky nepoužít, ale zvolit laserové čištění. Na základě těchto průzkumů byla stanovena koncepce restaurátorského zásahu, která byla vypracována s ohledem na výsledky průzkumu, dochovaný stav památky a s respektem k autenticitě stáří. Dílo bylo zrestaurováno s maximálním respektem k jeho umělecké a historické hodnotě a tato práce obsahuje podrobnou dokumentaci všech provedených úkonů na díle. Tyto informace jsou shrnuty v postupu prací a seznamu použitých materiálů a technologií. Veškerý postup při obnově památky zahrnující i samotný průzkum je fotograficky zdokumentován.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Restaurování sádrového modelu Touha k pomníku Františka Palackého v Praze od Stanislava Suchardy
    (Univerzita Pardubice, 2023) Vyhnánková, Šárka; Rejman, Petr
    Bakalářská práce se zabývá komplexním restaurátorským zásahem na sádrovém modelu sochy Touhy z depozitáře Vily Stanislava Suchardy v Praze. Touha byla následně realizována ve dvojnásobném měřítku v bronzu coby jedna z postav skupiny Historie na zadní straně pomníku Františka Palackého. Kromě několika přípravných návrhů celého pomníku se dochovala tato plastika jako jediná samostatná figura z Palackého pomníku, patrně proto, že modelem stála Suchardova dcera Marta. Jedná se o samostatné řešení restaurátorského úkolu v plném rozsahu od zpracování koncepce restaurování přes důkladný restaurátorský, umělecko - historický a chemicko - technologický průzkum až po vlastní restaurování a zpracování restaurátorské dokumentace. Průzkumová zpráva kriticky vyhodnocuje a srovnává testované materiály a postupy pro restaurování s přihlédnutím k rešerši. Na konci dokumentace je přiložena fotografická a grafická dokumentace mapující podrobně stav před restaurováním, celý postup prací a stav po restaurování a výsledky laboratorních průzkumů.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Restaurování vápencové sochy Panny Marie Immaculaty z kláštera v obci Hoješín u Seče
    (Univerzita Pardubice, 2022) Korábková, Zuzana; Zítková, Petra
    Tato práce pojednává o komplexním restaurátorském zásahu na kamenné památce Panny Marie Immaculaty z biodetritického vápence, jejíž součástí je i hlavice podstavce zhotovená z téhož materiálu. Socha pochází z venkovních prostor nynějšího kláštera v Hoješíně. První část práce se zaměřuje na umělecko-historický a chemicko-technologický průzkum, který vede k zjištění a vyhodnocení důležitých informací a podkladů pro vytvoření vhodné restaurátorské koncepce. Poslední úsek je věnován detailní dokumentaci postupu prací, použitých technologií a materiálů s náležitou fotografickou dokumentací. Výsledek restaurátorského zásahu byl podpořen nesnadným, avšak rozsáhlým průzkumem analogií a historických pramenů. Další oblasti, jimž bylo věnováno nemalé úsilí, popisují různé postupy konsolidace silně zvětralého kamene a rozebírá otázku míry doplnění torzálního stavu sochy. Ač byly snahy o nalezení grafického vyobrazení Panny Marie sebevytrvalejší, nebyla dosud objevena ani jakákoliv informace o jejich existenci, a proto je pro nás její originální provedení velkou záhadou.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Restaurovani sochy Apollona z areálu zahrad statniho zamku Konopiste
    (Univerzita Pardubice, 2022) Trucla, Rudolf; Zítková, Petra
    Tato bakalářská práce se zaobírá restaurátorským zásahem na soše Apollona vyhotovené z biodetritického vápence. Vznik díla datujeme koncem 17. století. Restaurovaný objekt je původem z Vídeňského Horního Belvederu, odkud byl převezen za arcivévody Františka Ferdinanda d'Este na zámek v Konopišti. Nyní se socha nachází v areálu zahrad před východním průčelí zámku spolu s dalšími sedmi sochami. Součástí práce je chemicko-technologický, restaurátorský a umělecko-historický průzkum a také rozsáhlá obrazová dokumentace díla. Restaurátorské zásahy proběhly v souladu s již uskutečněnými restaurátorskými zásahy jak na soše Apollona, tak zásahy na jiných sochách ze stejného cyklu. Umělecko-historický průzkumu se zaobírá historií samotné sochy, ale i místa, kde se nachází, ikonografií díla a předchozími restaurátorskými zásahy. Restaurátorský a chemicko-technologický průzkum se zabývá zkoumáním vnějšího i hloubkového stavu díla, zejména degradací originálního povrchu kamene způsobenou nevhodně použitými tmely. Na základě těchto studií a analýz výsledků byl proveden úspěšný restaurátorský zásah.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Restaurování skulptury Apollóna z Růžové zahrady státního zámku Konopiště
    (Univerzita Pardubice, 2022) Schreiber, Samuel; Zítková, Petra
    Bakalářská práce obsahuje komplexní restaurátorský zásah provedený na vápencové skulptuře označované jako bůh Apollón a betónového podstavce nacházejícího se v Růžové zahradě v areálu státního zámku Konopiště. Součástí práce je chemicko-technologický a umělecko-historický průzkum. Práce dokumentuje postup restaurátorského zásadu také použité technologie a materiály. Postup průzkumu i celého průběhu zásahu je fotograficky zdokumentován. Socha Apollóna pochází z konce 17. století původně byla umístněná na atice budovy horního Belvedéru ve Vídni. Posléze byla začátkem dvacátého století jako součást souboru třinácti soch převezená do zámeckého areálu Konopiště. Betónový odstavec, na němž spočívá skulptura byl zhotovený v 90. letech 20. století jako náhrada za původní zděný. Koncepce restaurátorského zásahu byla vypracována v souladu s předcházejícími restaurátorskými zásahy provedenými na sochách ze souboru. Dílo bylo náležitě zrestaurováno s přínosem průzkumů rozšiřující poznání problematiky a historii sochařského souboru. Nevyřešenou otázkou však zůstává autorství a potvrzení korektnosti ikonografického označení jednotlivých skulptur souboru.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Restaurování části štukové výzdoby saly terreny zámku Náměšť nad Oslavou
    (Univerzita Pardubice, 2022) Čech, Jakub; Rejman, Petr
    Bakalářská práce prezentuje komplexní restaurátorský zásah části štukové výzdoby saly terreny (dnešní knihovní sál) v zámku Náměšť nad Oslavou provedenou pravděpodobně Carlem Borsou. Štuky doplňují hodnotné fresky od Carpofora Tencally. Práce obsahuje umělecko-historický průzkum, který reflektuje historii díla a zámku. Součástí je také chemicko-technologický průzkum, který se zabývá materiálovým složením štuků a povrchové úpravy. Práce také předkládá restaurátorskou koncepci a sleduje průběh prací na restaurovaném díle.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Restaurování pískovcové sochy alegorie jara z Ledebourského paláce
    (Univerzita Pardubice, 2021) Knot, Marek; Rejman, Petr; Gláser, Petr
    Bakalářská práce dokumentuje průběh komplexního restaurátorského zásahu na pískovcové soše představující alegorii jara. Tato socha je součástí alegorického cyklu čtyř ročních období z 2. poloviny 18. století a celý soubor byl původně umístěn v zahradách pod Pražským hradem. Později došlo k přemístění soch do interiéru Ledeburského paláce. Práce obsahuje kompletní restaurátorskou dokumentaci a nabízí tak vhled do procesu restaurování, které koncepčně navazuje na dříve restaurované sochy souboru.
  • Náhled
    Bakalářská práceStatus neznámý
    Restaurování vápencové sochy Dia ze státního zámku Konopiště
    (Univerzita Pardubice, 2021) Veselá, Blanka; Rejman, Petr; Novotný, Jiří
    Bakalářská práce sleduje komplexní restaurátorský zásah provedený na vápencové soše Dia a jí náležícím podstavci z umělého kamene. Socha Dia je součástí kamenosochařského souboru mytologických postav, který náleží Růžové zahradě státního zámku Konopiště. Práce obsahuje podrobný umělecko-historický průzkum, který se zabývá historií a ikonografií díla. Dále je součástí práce chemicko-technologický průzkum, jenž vysvětluje problematiku degradace materiálu díla, řeší možnosti jeho konzervace a zaměřuje se na otázku strukturální konsolidace materiálu. Text také předkládá koncepci restaurování a dokumentuje samotný restaurátorský zásah.