Digitální knihovnaUPCE
 

Bakalářské práce / Bachelor's works KChT FR (BcA.) [4]

Permanentní URI k tomuto záznamuhttps://hdl.handle.net/10195/32890

Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 3 z 3
  • Náhled
    Bakalářská práce teoretickáOtevřený přístup
    Hodnocení redukce obsahu vodorozpustných solí z interierových omítek pomocí obkladů
    (Univerzita Pardubice, 2011) Wichterlová, Zuzana; Bayer, Karol; Justa, Petr
    Tato bakalářská práce se věnuje problematice redukce solí. Nejtypičtěji se u nemovitých objektů snižuje množství solí odsolováním zábaly. Přitom není zcela jasné, jakým způsobem zábaly fungují. V teoretické části je nastíněná rešerše aktuální literatury na dané téma. V rámci praktické části byly testovány zábaly in situ na renesančních omítkách na zámku Kratochvíle. Odsolovací směsi byly míchány z bentonitu, kaolínu a zeolitu v různých poměrech s buničinou, pískem a pemzou. Jako porovnávací byla nanesena i jedna komerčně předmíchaná směs. Porovnávali jsme množství solí v různých hloubkách před odsolováním a po odsolování. Zároveň jsme i analyzovali soli vyluhované v zábalech z prvního i druhého cyklu.
  • Bakalářská práce teoretickáOtevřený přístup
    Srovnání vlastností laminačních fólií Beva 371 a Filmoplast R
    (Univerzita Pardubice, 2009) Homolová, Irena; Hurtová, Alena
    Metoda tepelné laminace papíru je nevodnou formou skeletizace, která se využívá především při konzervaci dokumentů novodobého charakteru. Tato práce se zaměřila na srovnání vlastností termoplastických fólií Beva 371 a Filmoplast R, které lze při této metodě využít. Cílem teoretické části práce bylo shromáždit nejdůležitější dostupné informace týkající se těchto materiálů. V experimentální části byly sledovány mechanické, optické a chemické vlastnosti fólií jednostranně nalaminovaných na pěti různých druzích papíru a podrobených procesům urychleného stárnutí.
  • Bakalářská práce teoretickáOtevřený přístup
    Srovnávání vlastností vápna připravovaného tradiční technologií s průmyslově vyrobenými produkty
    (Univerzita Pardubice, 2008) Prošková, Pavlína; Tišlová, Renata
    Práce srovnává různé druhy pálených vápen a vápenných kaší, které byly připraveny z lokálního druhu vápence (lokalita Vitošov, Česká Republika). Vápenec byl vypálen při různých podmínkách výpalu – jedna skupina materiálů byla připravena za použití tradiční technologie v rekonstruované polní peci, druhou skupinu tvořily produkty pocházející z průmyslové výroby. Chemické, fyzikální a mineralogické vlastnosti výchozí suroviny a pálených vápen byly studovány za pomoci měření reaktivity, porozity, nasákavosti vodou a vyhodnocením měrného povrchu použitím adsorpce Hg. U vápenných kaší byly zkoumány plasticita, vydatnost a objemová stálost po zatuhnutí. Struktura vápenných kaší byla zkoumána pomocí elektronové mikroskopie.