Publikace: Studium vlivu kyselin na regioselektivitu palladiem katalyzovaných C-H funkcionalizačních reakcí
Bakalářská práceopen accessNačítá se...
Datum
Autoři
Korábková, Tereza
Název časopisu
ISSN časopisu
Název svazku
Nakladatel
Univerzita Pardubice
Abstrakt
Tato bakalářská práce se zabývá řízením regioselektivity palladiem katalyzovaných C-H funkcionalizačních reakcí substrátů obsahující dvě řídící supiny. Především je testován vliv síly kyselin na regioselektivitu.
V rešeršní části práce je k nalezení přehled základních typů C-H funkcializačních reakcích vedoucích ke vzniku vazby mezi atomy C a jiného atomu (O, X, S, N, C).
V experimentální části je popsána syntéza N-[4-(acetamidomethyl)fenyl]acetamidu, N-{4-[(dimethylamino)methyl]fenyl)acetamidu, a dále pak jejich komplexů s Pd(OAc)2. V případě N-{4-[(dimethylamino)methyl]fenyl)acetamidu byl dále sledován vliv přidané kyseliny (AcOH, TFA) na průběh a regioselektivitu reakce. V poslední části jsou popsány katalytické pokusy tohoto substrátu s ethyl-akrylátem. Experimentální část dále obsahuje charakterizace látek pomocí NMR, GC-MS a HRMS.
Popis
Klíčová slova
C-H funkcionalizace, regioselektivita, octan palladnatý, vliv kyselin, C-H functionalization, regioselectivity, palladium acetate