Digitální knihovna UPCE přechází na novou verzi. Omluvte prosím případné komplikace. / The UPCE Digital Library is migrating to a new version. We apologize for any inconvenience.

Publikace:
Studium termoelektrických vlastností sulfidu cínatého s příměsí thallia

Bakalářská práceopen access
Načítá se...
Náhled

Datum

Autoři

Zich, Jan

Název časopisu

ISSN časopisu

Název svazku

Nakladatel

Univerzita Pardubice

Výzkumné projekty

Organizační jednotky

Číslo časopisu

Abstrakt

Polykrystalické vzorky sulfidu cínatého dopovaného thalliem se složením Sn1-xTlxS (pro x = 0 až 0,01) byly syntetizovány z prvků o čistotě 5N a 4N při zvýšených teplotách. Fázová čistota syntetizovaných vzorků byla ověřena rentgenovou difrakční analýzou. Vzorky pro měření transportních vlastnosti byly připraveny lisováním za zvýšených teplot. Následně byly proměřeny teplotní závislosti elektrické vodivosti, Hallova koeficientu, Seebeckova koeficientu a tepelné vodivosti. U všech vzorků došlo v důsledku přídavku thallia k růstu parametru termoelektrické účinnosti ZT. V závěru práce je diskutován vliv substituce Tl za Sn na zvýšení ZT.

Popis

Klíčová slova

sulfid cínatý, SnS, dopování, transportní vlastnosti, termoelektrické materiály, tin(II) sulfide, SnS, doping, transport properties, thermoelectric materials

Citace

Permanentní identifikátor

Endorsement

Review

Supplemented By

Referenced By