Digitální knihovnaUPCE
 

Ústav energetických materiálů / Institute of Energetic Materials

Stálý URI pro tuto komunituhttps://hdl.handle.net/10195/5808


Práce obhájené před rokem 2008 jsou uloženy pouze v kolekci Vysokoškolské kvalifikační práce. / Theses submitted before the 2008 are placed only in the Theses, dissertations, etc. collection.


Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 7 z 7
  • Náhled
    Diplomová práceOmezený přístup
    Vliv stárnutí HMTD na jeho vlastnosti a detekovatelnost
    (Univerzita Pardubice, 2023) Apeltauer, Vojtěch; Matyáš, Robert; Skládal, Jan
    Cíle práce jsou stanovení citlivosti na vnější podněty různě starého HMTD, detekovatelnost pomocí používaných mobilních analytických přístrojů a pomocí psů, a snaha chemicky zanalyzovat a identifikovat rozkladné produkty HMTD. Při psaní teoretické části bylo využito maximum dostupných literárních zdrojů mladších patnácti let. Tato část popisuje fyzikální, chemické a výbušinářské vlastnosti HMTD, kde je podrobně rozebrána problematika degradace HMTD a vznik jeho degradačních produktů, a metody detekce, ve které byla podrobněji popsána práce se psy. Experimentální část obsahuje přípravu jak neznačeného HMTD, tak i jeho 13C a 15N isotopologů, a následnou interpretaci pásů pomocí FTIR a Ramanovy spektroskopie. Dále jsou v této části vysvětleny provedené postupy metod chemických analýz a metody detekce HMTD včetně použitých přístrojů, které by mohly identifikovat a kvantifikovat produkty rozkladu různě starých vzorků, a stanovení citlivosti pro různě staré vzorky HMTD. Ve výsledkové části jsou diskutovány výsledky jednotlivých metod měření včetně kvantifikovaných rozkladných produktů, které se podařilo zanalyzovat. V závěru jsou shrnuty nové poznatky, splněné cíle a návrh pro pokračování v této práci.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Citlivost pyrotechnických složí k elektrostatickému výboji
    (Univerzita Pardubice, 2022) Hřebíčková, Pavlína; Pelikán, Vojtěch
    Tato práce obsahuje ucelený soubor metod a postupů aktuálně využívaných k měření citlivosti výbušnin k elektrostatické jiskře, stručnou historii vývoje těchto metod a přehled vybraných faktorů ovlivňujících výsledek zkoušky. Popsány jsou dále některé druhy výbojů, jejich podstata a vznik, mechanismus působení elektrostatické jiskry. Dále jsou popsána různá uspořádání ESD zkušebních přístrojů a jiskřišť.
  • Diplomová práceOmezený přístup
    Studie využitelnosti jodičnanů a jodistanů v pyrotechnice
    (Univerzita Pardubice, 2020) Miklica, Pavel; Matyáš, Robert; Skácel, Radovan
    Teoretická část diplomové práce se zabývá přípravou a výrobou běžných jodistanů, jodičnanů, bromičnanů a bromistanů, dále popisem jejich základních fyzikálně-chemických a toxikologických vlastností a využití jodičnanů a jodičnanů v pyrotechnice. V experimentální části byla stanovována hygroskopicita vybraných jodičnanů a jodistanů, jejich kompatibilita s konstrukčními materiály a palivy, chování binárních složí palivo/okysličovadlo při záhřevu, citlivost ke tření, nárazu a jiskře. Byly také připraveny jodičnan a jodistan amonné, u kterých byly změřeny základní výbušinářské parametry.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Třaskaviny na bázi diazo a diazoniových sloučenin (bez dinolu).
    (Univerzita Pardubice, 2013) Fučík, Robin; Matyáš, Robert
    Bakalářská práce ?Třaskaviny na bázi diazo a diazoniových sloučenin (bez dinolu)? se zabývá problematikou třaskavin z oblasti diazosloučenin, které již v historii byly zkoumány a které nakonec nenalezly praktické uplatnění jako třaskaviny. Právě tyto dříve zavržené látky by mohly být posouzeny jako ekologicky akceptovatelná náhrada olovnatých a rtuťnatých sloučenin. Práce se zaměřuje na popis fyzikálních a chemických vlastností, výbušných charakteristik a způsobů přípravy vybraných třaskavin s obsahem diazo- či diazoniové skupiny.
  • Náhled
    Diplomová práceOmezený přístup
    Epsilon-2,4,6,8,10,12-Hexanitro-2,4,6,8,10,12-hexaazaisowurtzitan se sníženou citlivostí (RS-CL-20)
    (Univerzita Pardubice, 2011) Husarová, Adéla; Zeman, Svatopluk
    Cílem této diplomové práce je najít informace o HNIW se sníženou citlivostí (RS-HNIW), jeho vlastnostech, přípravě a dalším využití. Předmětem navazující činnosti je nalezení vhodného způsobu přípravy epsilon-HNIW z alfa- polymorfní modifikace HNIW metodou rozpouštědlo-srážedlo se souběžným čištěním za účelem získání vysoce čisté látky, blížící se 99 %, jež by svou citlivostí k vnějším podnětům odpovídala RS-kvalitě. Finální aktivitou je podrobení získaného RS-epsilonHNIW experimentálním zkouškám, potvrzujícím účinnost úpravy výchozího alfa-HNIW na zmíněný, technicky velmi atraktivní produkt. Mezi tyto metody patří infračervená spektroskopie pro ověření přeměny alfa-modifikace v epsilon-modifikaci, difrakční termická analýza k studiu tepelné stability, kapalinová chromatografie k zjištění čistoty a citlivost k vnějším podnětům, a to ke tření a pádu.
  • Diplomová práce
    Citlivosť k elektrickej iskre nitramínov
    (Univerzita Pardubice, 2009) Švancár, Adrián; Zeman, Svatopluk; Vávra, Pavel
    Predmetom práce bolo stanovenie citlivosti k elektrostatickej eskre (Ees) cyklických nitamínov (1,4-dinitropiperazin, 1,3-dinitroimidazolin, 4,10-dinitro-2,6,8,12-tetraoxa-4,10-diazaisowurtzitan, 1,3,5-trinitroso-1,3,5-triazinan, 1,3,5,7-tetranito-1,3,5,7-tetrazokan, 1,3,5-trinitro-1,3,5triazinan, 1,3,5-trinitro-1,3,5-triazepan) a lineárného nitrmínu (2,5-dinitor-2,5-diazahexan) so zameraním na vplyv horúcich jadier. Tieto nitramíny boli zmiešané s anorganickými aditívami (sklená drť, KI, NaF, CaF2, Al, NaCl, KCl, grafit, diamant). Meranie bolo realizované na prístroji ESZ KTTV. Boli nájdené vzťahy medzi citlivostnými charakteristikami uvedených zmesí a tabelovanými elektrickými charakteristikami anorganických aditiv.
  • Diplomová práce
    Plastické trhaviny na bázi oktogenu a bicyklooktogenu
    (Univerzita Pardubice, 2009) Lučanová, Kateřina; Zeman, Svatopluk; Těšitel, Jiří
    Práce je úvodem do studia problematiky použití nitraminů cis-1,3,4,6-tetranitrooctahydroimidazo-[4,5-d]imidazolu (BcHMX) a 1,3,5,7-tetranitro-1,3,5,7-tetrazokanu (HMX) pro výrobu plastických trhavin. Je použito polymerní pojící matrice C-4. V této souvislosti pozornost byla věnována i vlivu plastifikátoru, dioktylsebakátu a inhibuje jeho rychlost pro tyto nitraminy. Pro porovnání je použita klasická trhavina C-4 s 1,3,5-trinitro-1,3,5-triazinanu (RDX) a částečně i trhavina Semtex 1A. Je nalezeno, že směsi C-4 s náplní HMX jsou málo citlivé, ale výkonnější, než klasická trhavina C-4 s RDX a Semtex 1A. Směsi s BcHMX jsou výkonnější, jako směsi C-4 s RDX a Semtex 1A, ale jsou poměrně citlivé k nárazu.