Katedra chemického inženýrství / Department of Chemical Engineering

Stálý URI pro tuto komunituhttps://hdl.handle.net/10195/5790

Práce obhájené před rokem 2008 jsou uloženy pouze v kolekci Vysokoškolské kvalifikační práce. / Theses submitted before the 2008 are placed only in the Theses, dissertations, etc. collection.

Koagulační procesy při úpravě povrchové vody
    (Univerzita Pardubice, 2008) Vašíř, Jiří; Jiránková, Hana
    Práce se zabývá studiem koagulačních procesů při úpravě povrchové vody, jejich kinetiky a stanovením optimálních dávek koagulačních činidel. V experimentální části jsou uvedeny základní charakteristiky použitých koagulačních činidel (polyaluminium sulfát PAS-3 a síran železitý PIX-113). Dále pak popis stanovení optimální dávky koagulačního činidla a sledování kinetiky koagulačního procesu v závislosti na pH.
    Studium kinetiky adsorpce na práškovém aktivním uhlí
    (Univerzita Pardubice, 2009) Kašpar, Stanislav; Jiránková, Hana
    Tato bakalářská práce se zabývá problematikou adsorpce nežádoucích látek z kapalné fáze na práškovém aktivním uhlí. V rešeršní části jsou uvedeny některé nejčastěji používané kinetické modely sloužící k popisu adsorpce na práškovém aktivním uhlí. V experimentální části byla zkoumána sorpční kapacita práškového aktivního uhlí, rovnovážné údaje a kinetický průběh adsorpce.
  • Bakalářská práce
    Vsádková sedimentace z nenewtonských kapalin
    (Univerzita Pardubice, 2008) Kratochvíl, Tomáš; Machač, Ivan;
  • Bakalářská práce
    Využití tlakových membránových procesů při čištění odpadních vod zatěžujících životní prostředí
    (Univerzita Pardubice, 2008) Schmidt, Vítězslav; Mikulášek, Petr
    Hlavní pozornost je v této práci věnována tlakovým membránovým separačním procesům a jejich použití při čištění odpadních vod v různých průmyslových odvětvích.
  • Bakalářská práce
    Separace kapalných směsí difúzní dialýzou
    (Univerzita Pardubice, 2008) Gutwirthová, Vladimíra; Palatý, Zdeněk
    Difúzní dialýza je jedna ze separačních metod moderního chemického inženýrství. Jedná se o proces, při němž dochází k průchodu iontů kation- nebo anion-výměnnou membránou na základě rozdílných chemických potenciálů na obou stranách membrány.
  • Diplomová práce
    Odstraňování organického barviva z vody pomocí kombinovaného membránového procesu
    (Univerzita Pardubice, 2008) Mrázek, Jan; Jiránková, Hana; Mikulášek, Petr
    Diplomová práce se zabývá možností využití kombinovaného membránového procesu k odstraňování organického barviva z vody. Kombinovaným procesem je zde míněno spojení adsorpce na práškovém aktivním uhlí s filtrací na modulu s dutými vlákny v dead-end uspořádání.
    Vsádková dialýza organických kyselin IV
    (Univerzita Pardubice, 2008) Rozumová, Ladislava; Palatý, Zdeněk; Horčičková, Jana
    Tato práce se zabývá studiem transportu vybraných karboxylových kyselin (šťavelová, citrónová) polymerními anion-výměnnými membránami (Neosepta ACM, Neosepta AHA). Experimenty byly realizovány ve vsádkové cele.
  • Diplomová práce
    Koláčová filtrace suspenzí křemeliny v nenewtonských kapalinách
    (Univerzita Pardubice, 2008) Nekolová, Martina; Machač, Ivan; Kaška, Jiří
    Diplomová práce se zabývá filtrací s hlavním zaměřením na koláčovou filtraci z nenewtonských kapalin. Shrnuje potřebné základní pojmy a informace z reologie, filtrace a koláčové filtrace z newtonských, čistě viskózních a viskoelastických kapalin.
  • Diplomová práce
    Numerická analýza usnadněného transportu membránami
    (Univerzita Pardubice, 2008) Štěpánek, Vojtěch; Palatý, Zdeněk; Doleček, Petr
    Diplomová práce se zabývá numerickou analýzou usnadněného transportu membránami. Je prezentován matematický model usnadněného transportu ve vsádkové cele a je odvozeno zjednodušené řešení, které je často využíváno k vyhodnocení experimentálních dat. V praktické části byly analyzovány zjednodušující podmínky, které jsou nutné k odvození zjednodušeného řešení. Pozornost byla věnována především podmínkám dosažení pseudostacionárního stavu a vlivu rozdílných difuzních koeficientů všech látek, podílejících se na usnadněném transportu.
    Studium membránové mikrofiltrace s přídavkem Zeolitu A v nástřikovém proudu
    (Univerzita Pardubice, 2008) Pilcová, Marta; Cakl, Jiří; Šiška, Bedřich
    Práce se zabývá studiem dead-end mikrofiltrace disperze zeolitu na dutých vláknech. Součástí je návrh a experimentální ověření modelu, který popisuje ukládání filtračního koláče na oddělených dutých vláknech a ve svazku vláken.