Digitální knihovnaUPCE
 

Ústav environmentálního a chemického inženýrství / Institute of Environmental and Chemical Engineering

Stálý URI pro tuto komunituhttps://hdl.handle.net/10195/36303

Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 398
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Těkavé organické látky ve vnitřním prostředí a možnosti jejich stanovení
    (Univerzita Pardubice, 2024) Sojková, Vendula; Janíková, Lenka
    Bakalářská práce se zaměřuje na těkavé organické látky a jejich vliv na kvalitu vzduchu ve vnitřním prostředí. Popisuje polutanty, které ovlivňují prostředí uvnitř budov a mohou mít dopady na lidské zdraví. Dále se zabývá metodami pro stanovení těchto látek. Převážná část práce se věnuje terénnímu měření těkavých organických látek v reálných podmínkách vnitřního prostředí a hodnocení kvality vzduchu.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Monitorování obsahu dusičnanů a fosforečnanů v povrchových vodách
    (Univerzita Pardubice, 2024) Krejčí, Jan; Chýlková, Jaromíra
    Tato bakalářská práce se věnuje monitoringu obsahů dusičnanů, amonných iontů a fosforečnanů ve vytypovaných povrchových vodách na území Pardubic a přilehlého okolí, ke kterým byly přidány i vybrané studniční vody. Odběry vzorků vod probíhaly v časovém období ve třech sériích od listopadu roku 2023 až do dubna 2024. Teoretická část je zaměřena na problematiku spojenou s původem a následky vyšších koncentrací těchto látek ve vodách. V praktické části je uvedena krátká charakteristika odběrových míst a použitých analytických metod. Konkrétně se jednalo o využití simultánní spektrofotometricky sledované neutralizační mikrotitrace a kontinuální průtokové analýzy (CFA). Naměřené hodnoty byly kriticky zhodnoceny a porovnány s platnými právními předpisy pro povrchové a pitné vody. Bylo zjištěno, že některé vzorky nesplňují mezní hodnoty obsahu analyzovaných látek.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Vázání antropogenního CO2 za tvorby komerčně zajímavých produktů
    (Univerzita Pardubice, 2024) Petráš, Oliver; Weidlich, Tomáš
    Teoretická část se zabývá způsoby získávání koncentrátů CO2 průmyslových odplynů (spalin, apod.) a jeho využitím jako suroviny, jmenovitě pro výrobu močoviny, methanolu a kyseliny acetylsalicylové. V této části práce jsou detailně popsány různé technologie a procesy, které umožňují efektivní zachytávání a využití CO2. Experimentální část se zabývá možnosti využití CO2 pro syntézou kyseliny 2,4- dihydroxybenzoové z resorcinolu za podmínek Kolbe-Schmittovy reakce. V této části popisuji laboratorní postupy, použití různých reakčních podmínek a vyhodnocuji výsledky syntézy.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Termokineticky indukované změny kyseliny polymléčné a jejich vliv na recyklovatelnost
    (Univerzita Pardubice, 2024) Churilova, Sofiya; Machotová, Jana
    Tato bakalářská práce obsahuje literární rešerši věnující pozornost kyselině polymléčné (PLA) a její chemické struktuře, vlastnostem, oblastem použití, možným metodám její syntézy a degradace. V teoretické části je také podrobně popsána metoda diferenční skenovací kalorimetrie (DSC) a probráno její použití pro studium termických vlastností polymerů. Experimentální část je zaměřena na zkoumání změn termických vlastností PLA pod vlivem různých teplotních programů pomocí DSC. Byly sledovány základní parametry charakterizující termické vlastnosti PLA a zanalyzovány tendence jejich změn při různých rychlostech a dobách ohřevu a chlazení. V diskusi je popsán vztah mezi zjištěnými změnami a degradací PLA a posouzen vliv těchto změn na recyklovatelnost polymeru. Kromě toho je v dané práci navržen nový způsob určení stupně degradace PLA.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Získávání polyfenolických sloučenin z vybraných složek biomasy
    (Univerzita Pardubice, 2024) Holomková, Martina; Weidlich, Tomáš
    Tato bakalářská práce se zabývá optimalizací procesu separace polyfenolických sloučenin z odpadní biomasy, kterou je kávová sedlina. Zaměřuje se především na lignin. Zkoumá potenciál sloučeniny vázat na její strukturu antropogenní oxid uhličitý. Vznikajícím produktem jsou příslušné deriváty salicylových kyselin použitelné v zemědělství jako hnojivo. Práce zkoumá celý postup přípravy a snaží se najít výhodná řešení jednotlivých kroků přípravy.
  • Náhled
    Diplomová práceOtevřený přístup
    Vývoj metody stanovení širokospektrálního herbicidu dicamba s využitím voltametrických technik
    (Univerzita Pardubice, 2024) Vobořil, Jakub; Janíková, Lenka; Vyskočil, Vlastimil
    Vypracovaná diplomová práce je zaměřena na vůbec první studii elektrochemického chování širokospektrálního herbicidu dicamby pomocí bórem dopované diamantové elektrody s následným vývojem voltametrické metody pro jeho stanovení. Teoretická část je věnována voltametrickým technikám obecně, jejich historii a užívaným pracovním elektrodám a poté také látce samotné z hlediska základních fyzikálně-chemických vlastností, působení v životním prostředí a legislativy. Součástí je vypracovaný přehled aplikačních možností využité pracovní elektrody pro voltametrické stanovení pesticidů od roku 2018 včetně. Experimentální část poté zahrnovala experimenty týkající se studia elektrochemického chování sledovaného analytu za různých podmínek, volbu a optimalizaci voltametrické techniky, interferenční studii a stanovení analytu v reálných vzorcích s různými matricemi a získané výsledky byly porovnány s těmi dosaženými pomocí vysokoúčinné kapalinové chromatografie s detekcí diodového pole.
  • Náhled
    Diplomová práceOtevřený přístup
    Vývoj metody pro voltametrické stanovení estrogenů ve vodách
    (Univerzita Pardubice, 2024) Měchová, Natálie; Chýlková, Jaromíra; Pospíšil, Lubomír
    Cílem této diplomové práce byl vývoj voltametrické metody pro stanovení vybraných estrogenů v povrchové vodě. Stanovení bylo provedeno v základním elektrolytu složeném z Britton-Robinsonova pufru o pH 9,04 s 33 % podílem acetonitrilu. Byla vybrána metoda diferenčně pulzní voltametrie s borem dopovanou diamantovou elektrodou. Hodnota limitu detekce u E1 a E3 činí 0,07 pmol/l a u E2 a EE2 je limit detekce 0,08 pmol/l Také byla provedena detekce estrogenů ve vzorku povrchové vody. Nejprve bylo nutné navrhnout postup zakoncentrování vzorku. Správnost postupu byla ověřena pomocí vzorků modelové vody. V povrchové vodě bylo stanoveno 4,8x 10-9 mol/l estrogenních látek.
  • Diplomová práceOmezený přístup
    Adsorpce sirouhlíku ze vzdušiny pomocí zeolitu
    (Univerzita Pardubice, 2024) Kirsch, Jan; Dušek, Libor; Filip, Matěj
    Diplomová práce se zaměřuje na zkoumání možnosti využití procesu adsorpce sirouhlíku na zeolit X za různých teplot, tlaků a rychlosti proudění vzdušiny. V teoretické části se práce zaměřuje na téma výroby viskózového vlákna, adsorpce a adsorpčních izoterem, sirouhlíku a dalších adsorbentů.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Odstranění léčiva z vodného roztoku pomocí nanofiltrace
    (Univerzita Pardubice, 2024) Vlachý, Adam; Cuhorka, Jiří; Machalický, Oldřich
    Léčiva metformin, sulfamethoxazol a trimethoprim byla separována pomocí komerčně dostupných membrán AFC 80 a AFC 30. Na modelových roztocích připravených z demineralizované vody a tablet léčiv byl testován vliv různých provozních podmínek, například tlakového rozdílu, koncentrace nástřiku, objemového průtoku nástřiku nebo iontové síly nástřiku. Rostoucí tlakový rozdíl, jakožto hnací síla procesu, měl pozitivní vliv na rejekci. Snížení koncentrace metforminu v nástřiku způsobilo nižší hodnoty rejekce na membráně AFC 80. Zvýšení iontové síly mělo na stejné membráně vliv na rejekci metforminu pouze při nízkých tlakových rozdílech, při vyšších tlakových rozdílech byl vliv zanedbatelný. Rostoucí iontová síla nástřiku měla největší vliv na intenzitu toku permeátu, kdy způsobovala jeho pokles. Snížení objemového průtoku nástřiku mělo vliv především na výsledky pro membránu AFC 30. Experimentálně naměřené hodnoty rejekcí byly porovnány s hodnotami vypočtenými z matematického modelu Spiegler-Kedemové.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Kontinuální difuzní dialýza vyčerpaných mořících roztoků
    (Univerzita Pardubice, 2024) Kosub, Jonáš; Bendová, Helena; Doleček, Petr
    Tato práce se zabývá studiem difuzní dialýzy modelových i reálných vyčerpaných mořicích roztoků na aniontově výměnné membráně Fumasep-FAD. Teoretická část představuje membránové procesy, princip moření kovů, a shrnuje některé práce zabývající se výrobou aniontově výměnných membrán a regenerací kyselin difuzní dialýzou. Experimentální část práce byla realizována v kontinuálním protiproudém režimu a vyhodnocena za ustáleného stavu s pomocí výtěžku, rejekce, toku vody přes membránu, úhrnného dialyzačního koeficientu a separačního faktoru.