Digitální knihovnaUPCE
 

Ústav environmentálního a chemického inženýrství / Institute of Environmental and Chemical Engineering

Stálý URI pro tuto komunituhttps://hdl.handle.net/10195/36303

Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 39
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Vázání antropogenního CO2 za tvorby komerčně zajímavých produktů
    (Univerzita Pardubice, 2024) Petráš, Oliver; Weidlich, Tomáš
    Teoretická část se zabývá způsoby získávání koncentrátů CO2 průmyslových odplynů (spalin, apod.) a jeho využitím jako suroviny, jmenovitě pro výrobu močoviny, methanolu a kyseliny acetylsalicylové. V této části práce jsou detailně popsány různé technologie a procesy, které umožňují efektivní zachytávání a využití CO2. Experimentální část se zabývá možnosti využití CO2 pro syntézou kyseliny 2,4- dihydroxybenzoové z resorcinolu za podmínek Kolbe-Schmittovy reakce. V této části popisuji laboratorní postupy, použití různých reakčních podmínek a vyhodnocuji výsledky syntézy.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Získávání polyfenolických sloučenin z vybraných složek biomasy
    (Univerzita Pardubice, 2024) Holomková, Martina; Weidlich, Tomáš
    Tato bakalářská práce se zabývá optimalizací procesu separace polyfenolických sloučenin z odpadní biomasy, kterou je kávová sedlina. Zaměřuje se především na lignin. Zkoumá potenciál sloučeniny vázat na její strukturu antropogenní oxid uhličitý. Vznikajícím produktem jsou příslušné deriváty salicylových kyselin použitelné v zemědělství jako hnojivo. Práce zkoumá celý postup přípravy a snaží se najít výhodná řešení jednotlivých kroků přípravy.
  • Náhled
    Diplomová práceOtevřený přístup
    Využití hydrofilních sorbentů pro možné zhodnocení kapalných vedlejších produktů z výroby bioplynu
    (Univerzita Pardubice, 2024) Geržová, Vendula; Weidlich, Tomáš; Jurečka, Lukáš
    Diplomová práce se zabývá způsoby zpracování digestátu na další potencionálně využitelné produkty. V experimentální části popisuje experimenty zaměřené na srovnání efektu několika hydrofilních sorpčních systémů a z nich vzniklých solidifikátů. Dále se práce zabývá mechanickou stabilitou, dlouhodobou stálostí a možností přepravy vzniklých solidifikátů.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Využití tvorby iontových párů pro separaci barviv z vodných roztoků
    (Univerzita Pardubice, 2023) Malý, Jonáš; Weidlich, Tomáš
    Tato práce je zaměřena na problematiku nakládání s odpadními vodami z výroby azobarviv. V teoretické části je popsán proces výroby azobarviv a s tím spojený vznik odpadních vod s vysokým obsahem obtížně biologicky odbouratelných organických sloučenin a anorganických solí. Dále jsou zde uvedeny běžně používané metody nakládání s těmito vodami. Experimentální část je zaměřena na odstraňování azobarviva Saturnová hněď LB z modelového roztoku s využitím tvorby iontových párů a adsorpce. Iontová výměna je prováděna pomocí iontové kapaliny benzalkonium chloridu, zvolenými adsorbenty jsou křemelina F60, biochar a bentonit. Jako účinnou a zároveň ekonomicky výhodnou metodou se jeví spolupůsobení benzalkonium chloridu a bentonitu.
  • Náhled
    Diplomová práceOtevřený přístup
    Použití iontových kapalin pro odstraňování barviv z kontaminovaných vod
    (Univerzita Pardubice, 2023) Maňásková, Kateřina; Weidlich, Tomáš; Vyňuchal, Jan
    Tato diplomová práce je zaměřena na odstraňování azobarviva Ostazinové černi HN-Cr (C. I. Reactive black 8) z vodných roztoků pomocí iontových kapalin a alternativních sorbentů. V teoretické části je stručně popsána výroba azobarviv a jsou uvedeny její environmentální aspekty. Dále je teoretická část zaměřena na odstraňování barviv z kontaminovaných vod pomocí adsorpce a iontové výměny. V experimentální části byly prováděny experimenty s modelovým roztokem Ostazinové černi HN-Cr i s reálnými odpadními vodami z výroby Ostazinové černi HN-Cr. V experimentech s modelovým roztokem byly prověřovány dvě iontové kapaliny (50% vodný roztok benzalkonium chloridu a Aliquat 336) a tři alternativní sorbenty (biochar, pyrolyzát z pneumatik, bentonit). Byl optimalizován proces odstranění Ostazinové černi HN-Cr z modelového roztoku barviva. Po optimalizaci metody bylo prověřeno odstranění Ostazinové černi HN-Cr z reálných odpadních vod (filtrátů z výroby tohoto barviva). Jako nejefektivnější se jevila optimalizovaná metoda kombinace benzalkonium chloridu s levným alternativním sorbentem biocharem.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Solidifikace digestátu s použitím alternativních sorbentů
    (Univerzita Pardubice, 2022) Geržová, Vendula; Weidlich, Tomáš
    Bakalářská práce se zabývá popisem digestátu a legislativou upravující jeho použití a skladování. Dále popisuje možné využití digestátu a způsoby jeho zahušťování. V experimentální části je popis zahuštění fugátu pomocí dvojsložkového sorbentu. Vzniklý gel byl podroben sérii rozborů zaměřených na jeho chemické složení. V závěru je diskutováno možné využití vzniklého gelu.
  • Náhled
    Diplomová práceOtevřený přístup
    Odstraňování organického znečištění z technologických vod vznikajících při výrobě organických chemických specialit
    (Univerzita Pardubice, 2022) Svašková, Lenka; Weidlich, Tomáš; Kuběna, Antonín
    Tato diplomová práce je zaměřena na odstraňování organického znečištění z technologických vod s obsahem barviv pomocí adsorpce na alternativní sorbenty a dále je práce zaměřena na možnosti recyklace vybraných sorbentů. Jako výchozí technologické vody byly použity vodné filtráty z výroby barviv dodané společností Synthesia a.s. v Pardubicích, a to konkrétně vodné filtráty z výroby kyseliny azobarbiturové a Ostazinové černi HN-Cr. Adsorpce barviv na konvenční adsorbent aktivní uhlí byla porovnávána se sorpcí na alternativní sorbenty jako je například biochar, bentonit či celulóza. Dále byly testovány metody recyklace nasycených uhlíkatých sorbentů (biochar, aktivní uhlí) pomocí vodných roztoků hydroxidu sodného. U vzniklých vodných roztoků po desorpcích byly hodnoceny možnosti degradace (Fentonova oxidace či reduktivní metody) testovaných vod znečištěných barvivy. Účinnost odstranění barviv z technologických vod byla hodnocena na základě rozdílů hodnot absorbance, které byly doplněny analýzami souhrnných parametrů CHSKCr, TOC či AOX před a po provedení separačního procesu. Jak se dalo očekávat, nejvyšší účinnosti odstranění barviv z vod bylo dosaženo použitím konvenčního aktivního uhlí. Nicméně, jako účinný alternativní sorbent se ukázal být i biochar. Z výzkumu provedeného v rámci této diplomové práce vyplývá, že aplikace biocharu pro separaci barviv z vod a jeho následná regenerace a recyklace se jeví jako vhodná, účinná a potenciálně ekonomicky příznivá metoda odstraňování barviv z technologických vod. Následná metoda chemické degradace barviv obsažených v roztocích po desorpci se taktéž ukázala být jako efektivní.
  • Náhled
    Diplomová práceOtevřený přístup
    Využití spolupůsobení uhlíkatých sorbentů a iontových kapalin pro odstraňování biologicky obtížně odbouratelné kyseliny Flufenamové z kontaminovaných vod
    (Univerzita Pardubice, 2021) Matějíček, Pavel; Weidlich, Tomáš; Komersová, Alena
    Práce je zaměřena na problematiku separace protizánětlivých léčiv, do kterých se řadí i Flufenamová kyselina, adsorpcí na vybraných uhlíkatých sorbentech. V rámci této práce byla studována možnost impregnace (vyčerpaných) uhlíkatých sorbentů pomocí komerčně dostupných iontových kapalin. Pro vyhodnocení koncentrací Flufenamové kyseliny ve vodném roztoku bylo využito voltametrické stanovení pomocí uhlíkové pastové elektrody. Dále bylo k ověření přítomnosti organického znečištění ve vodných roztocích použito stanovení souhrnného parametru CHSKCr. Bylo prokázáno, že při impregnaci vyčerpaného aktivního uhlí lze prodloužit jeho životnost v procesu odstraňování kyseliny Flufenamové v kolonovém uspořádaní. Dále bylo ověřeno, že in situ impregnace levnějších alternativních sorbentů jako je např. biochar, iontovými kapalinami umožňuje navýšení jeho sorpční kapacity.
  • Náhled
    Diplomová práceOtevřený přístup
    Ověření odbourávání organických chemických specialit na bázi m-trifluormethylanilinu
    (Univerzita Pardubice, 2020) Nýdrle, Vít; Weidlich, Tomáš
    Práce je zaměřena na problematiku průmyslového využití polyfluorovaných aromatických sloučenin, zejména na protizánětlivé léčivo N-(3-[trifluormethyl]fenyl)anthranilovou kyselinu a výchozí surovinu pro její syntézu m-trifluormethylanilin. V teoretické části jsou popsány průmyslově zajímavé polyfluorované aromatické sloučeniny na bázi uváděného trifluormethylanilinu a možnosti jejich výrob. Experimentální část se zabývá hledáním vhodných podmínek a činidel pro reduktivní hydrodefluoraci těchto sloučenin vyskytujících se jako kontaminanty ve vodných roztocích. Pro odbourávání flufenamové kyseliny (FLUFA) a m-trifluormethylanilinu byla následně, jako jediné hydrodefluorační činidlo, ověřena Raneyova Al-Ni slitina. Pro analýzu flufenamové kyseliny a m-trifluormethylanilinu byly v rámci diplomové práce vyvinuty analytické metody na bázi kapalinové a plynové chromatografe. Následně byl studován vliv množství a vzájemný poměr Raneyovy slitiny a NaOH na účinnou hydrodefluoraci zmiňovaných CF3 sloučenin.
  • Náhled
    Bakalářská práceOtevřený přístup
    Problematika získávání kapalných biopaliv v ČR a zemích EU
    (Univerzita Pardubice, 2019) Matějíček, Pavel; Weidlich, Tomáš
    Teoretická část bakalářské práce se zabývá popisem zdrojů a způsoby využití biopaliv se zaměřením na kapalná biopaliva první a druhé generace. Experimentální část bakalářské práce je zaměřená na výzkum provedení a vyhodnocení hydrolýzní a kvasné přeměny předem zvolených druhů odpadní biomasy. Jednalo se zejména o plata od vajíček a uschlý rostlinný materiál Chrastice rákosovité (Phalaris arundinacea).