Diplomové práce / Theses ÚOŽP FCHT (Ing.)

Permanentní URI k tomuto záznamuhttps://hdl.handle.net/10195/5812

• Diplomová práce
    Odstraňování průmyslových barviv zvyšujících parametr AOX v odpadních vodách
    (Univerzita Pardubice, 2009) Kovářová, Dagmar; Weidlich, Tomáš
    abstrakt v jazyce práce
    Dopady používání jednorázových plen na životní prostředí
    (Univerzita Pardubice, 2009) Kratochvílová, Pavla; Štěpánková, Šárka
    Diplomová práce se zabývá problematikou používání jednorázových dětských plen a jeho dopadem na životní prostředí.
    Aplikace REACH v oblasti stavební chemie
    (Univerzita Pardubice, 2009) Svátek, Luboš; Dušek, Libor; Krejsová, Hana
    Tato práce je zaměřena na povinnosti firem působících ve stavebním průmyslu. Nařízení REACH ovlivňuje používání chemických látek a přípravků i v tomoto odvětví.
    Voltametrické stanovení antioxidantů ve vybraných mazivech
    (Univerzita Pardubice, 2009) Zoubková, Zdeňka; Chýlková, Jaromíra; Machalíková, Jaroslava
    Diplomová práce byla zaměřena na stanovení antioxidantů ve vybraných mazivech pomocí voltametrie s využitím zlaté diskové elektrody.
    Diplomová práceOtevřený přístup
    Kontrola kvality v oblasti analýz vzorků životního prostředí
    (Univerzita Pardubice, 2009) Nekardová, Michaela; Krejčová, Anna; Husáková, Lenka
    Tématem této práce je posouzení zajištění systému kvality v analytických laboratořích se zaměřením na využití referenčních materiálů pro účely kalibrace, validace a mezilaboratorního porovnání zkoušek.
    Čištění odpadních vod z výroby nitroglycerinu s využitím adsorpce
    (Univerzita Pardubice, 2009) Nemrahová, Andrea; Štěpánková, Šárka; Dohnalová, Žaneta
    Tato diplomová práce se zabývá studiem možnosti čištění odpadních vod z výroby výbušin pomocí adsorpce. V teoretické části jsou stručně charakterizovány organické kontaminanty, jejich toxicita, chemické vlastnosti a jednotlivé metody čištění odpadních vod z výroby výbušin, se zaměřením na odstranění nitroesterů a nitroglycerinu. Dále teoretická část poskytuje ucelený pohled na adsorpci a možnosti jejího využití při čištění odpadních vod. Experimentálně byly odzkoušeny čtyři druhy adsorbentů a bylo provedeno stanovení jejich optimálních pracovních podmínek. Největší účinnost odstranění organických kontaminantů byla nalezena pro zeolit ZP-4A, jako nejhorší se jeví použití sulfitové buničiny.
    Analýza vybraných prvků v rostlinném materiálu a vitamínových tabletách s využitím zmlžování suspenzí do ICP plazmatu po kryogenním mletí vzorku
    (Univerzita Pardubice, 2009) Antal, Miroslav; Černohorský, Tomáš; Husáková, Lenka
    Práce se zabývá analýzou vybraných prvkův rostliném materiálu a vitamínových tabletách s využitím zmlžování suspenzí do ICP plazmatu po kryogenním mletí vzorku.
    Sledování obsahu stopových toxických prvků v půdách
    (Univerzita Pardubice, 2009) Jiroutová, Monika; Chýlková, Jaromíra; Pozděna, Petr
    Práce je zaměřena na sledování toxickýxh kovů v půdách na pozemcích v okolí Lhoty pod Přeloučí.
    Voltametrická analýza peptidů obsahujících cystein s využitím stříbrné pevné amalgámové elektrody
    (Univerzita Pardubice, 2009) Bandžuchová, Lenka; Šelešovská, Renáta; Navrátil, Tomáš
    V této práci byla testována leštěná stříbrná pevná amalgámová elektroda jako možná alternativa rtuťové pracovní elektrody pro analýzu a stanovení cysteinua peptidů.
    Diplomová práceOtevřený přístup
    Biodegradabilita superabsorbentů
    (Univerzita Pardubice, 2009) Domažlická, Marcela; Slezák, Miloslav; Češek, Břetislav
    Práce se zaměřuje na ověření míry biodegradace různých superabsorbentů včetně superabsorbentů z dětských jednorázových plen v aerobním prostředí kompostovacího testu. Teoretická část přibližuje princip funkce superabsorbentů, jejich roli v dětských jednorázových plenách a zásady posuzování jejich biodegradability normalizovanou kompostovací zkouškou. Experimentální část charakterizuje zkušební zařízení pro biodegradaci a popisuje průběh experimentů pro jednotlivé prověřované látky. Výsledkem jsou biodegradační křivky pro zkoumané vzorky materiálů.