Digitální knihovnaUPCE
 

Ústav chemie a technologie makromolekulárních látek / Institute of Chemistry and Technology of Macromolecular Materials

Stálý URI pro tuto komunituhttps://hdl.handle.net/10195/30337

Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 73
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Hodnocení vývojových vzorků sekvestračních prostředků a chelatačních tenzidů v modelovém praní
    (Univerzita Pardubice, 2017) Hrubešová, Veronika; Bayerová, Petra
    Tato práce se zabývá hodnocením vývojových vzorků sekvestračních prostředků a chelatačních tenzidů v modelovém praní. Sekvestrační prostředky a chelatační tenzidy jsou používány v pracích prostředcích. Modelové praní probíhalo opakovaně ve vodě o tvrdosti 22 °dH. Vliv tvrdé vody byl sledován stanovením obsahu popela a vápenatých iontů na prané bavlně. Vzhled povrchu tkaniny byl sledován pomocí rastrovacího elektronového mikroskopu.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Syntéza a charakterizace vanadylových komplexů s acetylacetonáty
    (Univerzita Pardubice, 2017) Ondráček, Jakub; Honzíček, Jan
    Tato bakalářská práce se zabývá přípravou a charakterizací vanadylových komplexů s acetylacetonátovými ligandy. V teoretické části jsou popsány vlastnosti, možnosti charakterizace a využití vanadu a jeho sloučenin. V experimentální části je popsána příprava pěti ligandů a k nim příslušných vanadylových komplexů. Připravené komplexní sloučeniny byly charakterizovány EPR spektroskopií. Struktury dvou sloučenin byly určeny rentgenovou difrakční analýzou.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Studium tahových vlastností vybraných kompozitních materiálů pro letectví s rozdílným typem výztuže
    (Univerzita Pardubice, 2017) Soukupová, Nikola; Prokůpek, Luboš
    Tato bakalářská práce je věnována vybraným kompozitním materiálům se zaměřením na letecký průmysl, a to především výrobu ultralightů. V literární rešerši jsou představeny vybrané materiály, jejich výroba a následně zpracování různými způsoby laminování. Experimentální část se zabývá přípravou vybraných kompozitních vzorků a studiem tahových vlastností jednotlivých typů výztuží v závislosti na teplotě.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Studium vlivů parametrů 3D tisku na fyzikálně-mechanické vlastnosti polymerů
    (Univerzita Pardubice, 2017) Resl, Petr; Prokůpek, Luboš
    Náplní bakalářské práce je studium parametrů 3D tisku, které mají vliv na fyzikálně-mechanické vlastnosti polymerního materiálu používaného pro 3D tisk za účelem optimalizace procesu 3D tisku. Tisk byl proveden na 3D tiskárně typu open-source reprap s příslušným softwarem umožňujícím měnit parametry 3D tisku, neboli nanášení vrstvy materiálu např. různou rychlostí či v různé tloušťce této vrstvy. Tyto parametry ovlivňuje další parametr tzv. Flow. Za materiál byl zvolen PLA, polymléčná kyselina, jeden z nejpoužívanějších materiálů pro 3D tisk. K dispozici byl surový PLA, různě modifikovaný (kopolymer PLA/PHA nebo fosforescentní látkou) nebo s obsahem plniva, v našem případě bronzovým prachem. Z těchto materiálů byly zhotoveny testovací vzorky s měnícími se parametry 3D tisku, které byly testovány ve fyzikálně-mechanických vlastnostech jako jsou pevnost v tahu a tvrdost dle Brinella.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Polymerace folie RapidMask vybranými zdroji UV záření
    (Univerzita Pardubice, 2017) Jandura, František; Knotek, Petr
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Příprava komplexů molybdenu se substituovanými 1,2-diaminobenzeny
    (Univerzita Pardubice, 2016) Smolík, Jan; Honzíček, Jan
    V této práci je popsána příprava a charakterizace cyklopentadienylových a indenylových komplexů molybdenu se substituovanými diaminobenzeny. Teoretická část je zaměřena na přípravu, strukturu, vlastnosti a reaktivitu komplexů molybdenu s N,N-chelátujícími ligandy. V experimentální části je uvedena příprava osmi sloučenin typu [Cp´Mo(CO)2(N,NL)]+, kde Cp´ je cycklopentadienyl případně indenyl a N,NL je N,N-chelatující ligand. Tyto komplexy byly přečištěny rekrystalizací a charakterizovány pomocí infračervené a 1H NMR spektroskopie.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Příprava vanadylových komplexů s ketiminátovými ligandy
    (Univerzita Pardubice, 2016) Mrázek, Marek; Honzíček, Jan
    Tato bakalářská práce je zaměřena na přípravu ketiminátových komplexů vanadu. V teoretické části jsou popsány metody přípravy ketiminátových komplexů přechodných kovů a příklady využití vybraných ketiminátových komplexů. Praktická část této bakalářské práce se zabývá přípravou čtyř ketiminů, konkrétně Hfap (1), H(4-Me-fap) (2), H(4-MeO-fap) (3) a H(2,6-i-Pr-fap) (4). Tyto ketiminy byly charakterizovány pomocí NMR spektroskopie a následně použity pro přípravu komplexů VO(fap)2 (5), VO(4-Me-fap)2 (6), VO(4-MeO-fap)2 (7) a VO(acac)(2,6-i-Pr-fap) (8). Připravené vanadylové komplexy 5 8 byly charakterizovány pomocí EPR spektroskopie.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Příprava a použití vanadyloktoátu jako sikativa pro oxopolymeračně zasychající nátěrové hmoty
    (Univerzita Pardubice, 2016) Kostelníková, Anna; Honzíček, Jan
    Tato bakalářská práce se zabývá studiem vlastností vanadyloktoátu jako sikativa na průběh autooxidace u zasychání alkydových pryskyřic. V první části je tato práce zaměřena na teoretický výklad mechanismu zasychání a sikativ. V další části jsou studovány vlastnosti vanadyloktoátu. Ve vlastní studii jsou metodami jako FTIR, měření tvrdosti a zasychání sledovány vlastnosti vanadyloktoátu při autooxidaci alkydových pryskyřic.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Polymerní materiály a kompozity používané v technologii výroby v cykloprůmyslu
    (Univerzita Pardubice, 2016) Zajíc, Pavel; Večeřa, Miroslav
    Tato bakalářská práce pojednává o materiálech používaných v konstrukci převážně nosných konstrukčních částí jízdních kol. Vzhledem k tomu, že polymerní materiály se v cyklistce používají především v podobě kompozitů, je kritériem pro rozdělení popisu materiálů na využití jako kompozitní výztuže a matrice.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Smáčivost vybraných polymerních folií
    (Univerzita Pardubice, 2016) Chládková, Monika; Černošková, Eva
    Předmětem předložené bakalářská práce je měření smáčivosti povrchů komerčně dostupných polymerních folií a výpočet jejich celkové volné povrchové energie. Smáčivost byla zjišťována měřením kontaktního úhlu pomocí optického tenziometru metodou přisedlé kapky. Celková povrchová energie byla vypočítána Owens, Wendt, Rabel, Kaelbleovou (OWRK) metodou. Před měřením folií byl optický tenziometr testován měřením kontaktního úhlu pěti standardních kapalin (glycerol, formamid a voda jako polární kapaliny, dijodmethan a α-bromnaftalen jako kapaliny disperzní) na površích dvou pevných láteksilikátového skla a monokrystalického křemíku (111). Získaných zkušeností bylo využito pro měření smáčivosti komerčně dostupných polymerních folií (polytetrafluorethylen, polypropylen, polyethylentereftalát a polyethylen o vysoké hustotě). K měření kontaktního úhlu byl použit glycerol a dijodmethan. Výsledky měření kontaktního úhlu byly porovnány s charakteristikami povrchu získanými pomocí mikroskopu atomárních sil, digitálního holografického mikroskopu a optického mikroskopu.