Digitální knihovnaUPCE
 

Katedra literární kultury a slavistiky / Department of Literary Culture and Slavic Studies

Stálý URI pro tuto komunituhttps://hdl.handle.net/10195/35354

Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 36
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Literární a publicistická tvorba "aktivisty" Vojtěcha Roznera
    (Univerzita Pardubice, 2024) Holá, Zuzana; Korábková, Kateřina; Kudláč, Antonín
    Cílem bakalářské práce Literární a publicistická tvorba "aktivisty" Vojtěcha Roznera je představení tvůrčí osobnosti tohoto spisovatele, komentované zmapování jeho literární a částečně i publicistické činnosti a sestavení osobní bibliografie. Veškerá autorova aktivita je zasazena do kulturního kontextu doby, ve které Vojtěch Rozner žil a tvořil - tedy do období první republiky, druhé republiky a protektorátu. Práce se věnuje i vlivům a tématům rezonujícím společností, které ovlivnily autorovu činnost. Dále práce představuje skupinu Aktivisté, ve které Rozner působil, periodika, do kterých publikoval, i literární soutěž Nový zítřek z roku 1942, jejímž byl účastníkem. Primárními zdroji je především beletristická a publicistická tvorba Vojtěcha Roznera, stejně jako periodika, která o autorovi psala a reagovala na něho. Všechny postřehy podkládá odborná literatura zabývající se především politicko-kulturním klimatem doby. Východiskem práce je nejen autorova bibliografie a životopis, ale také vývoj obrazu jeho smýšlení o oblasti umělecké, literární i politické.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Bíla hora a pobělohorská doba ve vybraných českých prózách druhé poloviny 20. století
    (Univerzita Pardubice, 2024) Dostálová, Eliška; Kudláč, Antonín; Říha, Ivo
    Obsahem bakalářské práce Bílá hora a pobělohorská doba ve vybraných českých prózách druhé poloviny 20. století je rozbor a následná komparace tří vybraných prozaických děl, které se dějově inspirují obdobím kolem bitvy na Bílé hoře a době po ní. Jedná se o román Karla Michala Čest a sláva z roku 1966, povídku Ludvíka Součka Zájem Galaxie vydanou v roce 1985 a nakonec povídkový cyklus Jaroslava Bočka Den pro císaře a jiné lidi z roku 1984. Hlavním cílem práce je poznání rozličných způsobů uměleckého zobrazení historických událostí ve vybraných prózách a pochopení toho, jak tato zobrazení ovlivnila doba jejich vzniku.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Alternativy věku páry: současný český steampunk
    (Univerzita Pardubice, 2024) Šulcová, Kateřina; Kudláč, Antonín; Korábková, Kateřina
    Bakalářská práce se zabývá českým literárním steampunkem, retrofuturistickým žánrem fantastiky pracujícím s prvky 19. století. Představuje tento žánr v kontextu jeho vývoje a problematiky jeho vymezení odborným diskursem, především však zkoumá podoby, jakých nabývá v české literatuře a částečně i fanouškovské subkultuře, a pokouší se stanovit distinktivní znaky současného českého steampunku pomocí metody žánrové analýzy.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Vývoj kritické recepce próz Bianky Bellové
    (Univerzita Pardubice, 2021) Roháčková, Kristýna; Říha, Ivo; Pató, Marta
    Bakalářská práce se zabývá vývojem kritické recepce próz české spisovatelky Bianky Bellové. První část práce se věnuje podobě české literatury od roku 1989 po současnost. Následující podkapitola obsahuje generační a tematické zařazení autorky a představuje stručně její vydaná díla. Druhá část se zaměřuje na vymezení pojmu literární kritika, její vývoj a na literární periodika, která se jí věnují. Poslední, hlavní část obsahuje analýzu kritických ohlasů na tvorbu Bianky Bellové. Analytická část je rozdělena podle jednotlivých aspektů autorčiny tvorby, kterým se literární kritika věnovala. Jedná se o prostředí, čas, postavy, téma a autorský styl. Na závěr bakalářské práce je na základě kritických ohlasů popsán vývoj kritické recepce próz Bianky Bellové.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Společensko-kritické tendence v české próze po roce 1989 (Martin Nezval a Jan Jandourek)
    (Univerzita Pardubice, 2019) Francová, Radka; Kudláč, Antonín; Pató, Marta
    Bakalářská práce se zabývá společensko-kritickými tendencemi v současné české literatuře se zaměřením na naratologickou analýzu próz Jana Jandourka a Martina Nezvala a jejich následnou komparaci. První část v základních obrysech představuje situaci v české literární kultuře po roce 1989 a její další vývoj. Klade zřetel na oblíbenost jednotlivých žánrů a jejich tvůrce. Následující dvě kapitoly obsahují naratologickou analýzu děl obou autorů. Zabývají se žánrovým zařazením vybraných textů, jejich základními motivy, kompozicí a vypravěčem. Jako poslední se věnujeme jazykové struktuře a postavám v jednotlivých narativech. Hlavní oddíl práce využívá metodu kvalifikace ke zkoumání jednotlivých aspektů společnosti, na které autoři pohlížejí kriticky. Poté následuje syntéza a jejich výsledná komparace. V závěru jsou s využitím syntézy shrnuty zjištěné poznatky z rozboru děl obou autorů, především se zaměřením na jejich kritiku společnosti.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Příspěvek Leontýny Mašínové k literárnímu místopisu českého severovýchodu
    (Univerzita Pardubice, 2018) Černá, Denisa; Pató, Marta; Kouba, Miroslav
    Cílem této bakalářské práce je popsat a rozebrat dílo a příspěvek české spisovatelky Leontiny Mašínové k literárnímu místopisu českého severovýchodu. Tento kraj spisovatelku ovlivnil natolik, že se zde natrvalo usadila. V této práci jsem prezentovala autorčina díla a snažila se je rozdělit do jednotlivých žánrů. Podrobněji jsou zde popsána ta díla, která se bezprostředně týkají tohoto regionu, především kniha pověstí z východních Čech. V bakalářské práci je také popsána aktivní spolupráce Leontiny Mašínové s kulturním děním ve městě. V neposlední řadě je zde zmíněno o autorčiných přátelích z řad významných spisovatelů.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Vývoj kritické recepce v prózách Petry Soukupové
    (Univerzita Pardubice, 2018) Krejčí, Kristýna; Říha, Ivo; Martínková, Zuzana
    Práce je zaměřena na vývoj kritické recepce próz Petry Soukupové. V první, teoretické části, se nejprve věnujeme vysvětlení pojmu literární kritika. Další část se stručně zaměřuje na vývoj literatury v novém tisíciletí, postavení autorky v kontextu současné české literatury a na představení jednotlivých děl Petry Soukupové. Následuje představení spisovatelky Petry Soukupové v kontextu české literatury a stručná charakteristika jejích próz. Ve třetí, teoretické části, se zabýváme samotným rozborem recenzí, které vyšly v souvislosti s tvorbou Petry Soukupové. Cílem práce je analýza kritické diskuze, která se vede nad dílem Petry Soukupové a reflexe závěrů, ke kterým jsme došli prostřednictvím analýzy kritických textů.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Dystopie v současné české literární fantastice - srovnávací studie
    (Univerzita Pardubice, 2017) Kápičková, Lada; Kudláč, Antonín; Studený, Jiří
    Práce je věnována žánru literární dystopie v současné české literatuře. V teoretické části práce jsou vysvětleny základní pojmy pojící se k výrazu dystopie. Autor si kladl za cíl analyzovat projevy dystopie ve vybraných dílech tří současných spisovatelů. V závěrečné části jsou vykresleny společné motivy a znaky vybraných dystopických děl. Práce se také snaží nalézt odpověď na otázku, zda se nějak změnilo vykreslení dystopie v posledních letech. Součástí textu jsou také rozbory jednotlivých děl.
  • Bakalářská práceOmezený přístup
    Vývoj kritické recepce próz Jaroslava Rudiše
    (Univerzita Pardubice, 2016) Zelenková, Barbora; Říha, Ivo; Kudláč, Antonín
    Hlavním cílem bakalářské práce s názvem Vývoj kritické recepce próz Jaroslava Rudiše je zařadit Jaroslava Rudiše do kontextu současné české literatury, přiblížit pojem literární kritiky a její současnou pozici v literatuře, a nakonec analyzovat kritickou recepci osobnosti a próz autora. Teoretická část tedy představuje stručné seznámení se současnou českou literaturou a nahlíží na pozici literární kritiky jako jedné z jejích oblastí. Druhá část práce se věnuje rozkrytí kritického diskurzu nad osobností Jaroslava Rudiše a jeho prózy. Ústředním cílem se stává přijetí jeho tvorby v českém prostředí a komparace konkrétních hodnocení Rudišových textů.
  • Bakalářská práceOmezený přístup
    Obraz Východu ve vybraných dílech Petry Hůlové, Martina Ryšavého a Jáchyma Topola
    (Univerzita Pardubice, 2016) Tvarůžková, Natálie; Kouba, Miroslav; Říha, Ivo
    Bakalářská práce s názvem "Obraz Východu ve vybraných dílech Petry Hůlové, Martina Ryšavého a Jáchyma Topola" je rozdělena do tří částí. První část se zabývá současnou českou prózou a jejím vývojem po roce 1989. V následující části je definován pojem "Východ" z hlediska symbolické a imagologické kategorie. Třetí část je věnována vybraným prózám, které jsou zde jednotlivě rozebrány. V závěru bakalářské práce si odpovíme na otázku, zda jsou obrazy Východu u jednotlivých autorů ve spojitosti se sovětskou dominancí minulých dob, nebo zda se jedná o tematicky heterogenní soubor představ.