Digitální knihovnaUPCE
 

Katedra literární kultury a slavistiky / Department of Literary Culture and Slavic Studies

Stálý URI pro tuto komunituhttps://hdl.handle.net/10195/35354

Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 14
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Slovo k mladým: Diskuse nad ortenovsko-bednářovskou generací
    (Univerzita Pardubice, 2023) Metelka, Petr; Šrámek, Petr; Studený, Jiří
    Bakalářská práce se soustřeďuje na esej Kamila Bednáře, Slovo k mladým, a polemice soustředěné okolo tohoto díla a jeho pojmu "nahého člověka". První část se zaměřuje na širší dobový kontext, ve kterém se Bednář, jeho dílo a generace nacházeli. Druhá část se převážně věnuje činitelům, kteří na tuto generaci působily, či byli jejich součástí. Definuje, kdo přesně byli, jaký dopad na dílo měli či jak se vztahují ke Slovu k mladým. Třetí část se věnuje interpretaci Slova k mladým, a jeho pohledu do tehdejší problematiky. Čtvrtá část se poté věnuje kritické recepci a jak na tuto recepci Bednář reagoval v eseji Ohlasy slova k mladým. V závěru práce je retrospektiva všech otázek, které byli ohledně ortenovsko-bednářovské-generace zodpovězeny.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Vývoj kritické recepce próz Petra Stančíka
    (Univerzita Pardubice, 2023) Seifertová, Adriana; Říha, Ivo; Kudláč, Antonín
    Bakalářská práce je zaměřena na vývoj kritické recepce próz současného českého spisovatele Petra Stančíka. První část se zaměřuje na podobu současné české literatury v souvislosti s autorem. Soustředí se také na generační vymezení autorů a představení směru okolo Petra Stančíka. Druhá část se věnuje vývoji české literární kritiky, kde je představeno několik základních myšlenek největších osobností tohoto oboru, následuje podoba současné literární kritiky. Nalezneme zde i současná česká periodika a jejich zaměření na kritické ohlasy Stančíkových próz. Třetí, nejpodstatnější část je rozdělena do několika podkapitol, kde sledujeme základní aspekty autorových děl. Zaměření je především na postavy, prostředí a čas, autorský styl, motivy a inspirační zdroje. V závěru práce, je na základě těchto kritických ohlasů přehledný souhrn vývoje kritické recepce próz Petra Stančíka.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Vývoj kritické recepce próz Aleše Palána
    (Univerzita Pardubice, 2023) Krejčíková, Veronika; Říha, Ivo; Kudláč, Antonín
    Bakalářská práce se věnuje kritické recepci děl Aleše Palána. První část práce se zabývá současnou českou literaturou, tedy vývojem od roku 1989 po současnost. V následující podkapitole se věnuji generačnímu vymezení autorů. Poté následuje podkapitola, ve které je představen život spisovatele Aleše Palána a jeho tvorba. Ve druhé části práce je vymezen pojem literární kritika a také současná podoba a vývoj české literární kritiky. V této kapitole jsou také představena literární periodika, která se věnují Palánově tvorbě. Poslední část se zabývá analýzou kritických ohlasů děl Aleše Palána. Kapitola je rozdělena z hlediska několika aspektů, kterým se kritika věnovala nejvíce - prostředí, čas, postavy, téma a autorský styl. V závěru práce je na základě jednotlivých ohlasů popsán vývoj kritické recepce próz Aleše Palána.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Spisovatel Jan Poláček vlastními slovy i pohledem jiných
    (Univerzita Pardubice, 2022) Vilkusová, Sára; Kudláč, Antonín; Korábková, Kateřina
    Tato bakalářská práce se zaměřuje na osobnost a tvorbu českého prozaika Jana Poláčka. V teoretické části byly představeny aspekty, na které bude později nahlédnuto u jednotlivých děl. Rovněž byla představena metoda orální historie a vývoj české literatury po roce 1989. Kapitoly související přímo s osobou Jana Poláčka doprovází úryvky z rozhovoru a e-mailové korespondence. Také bylo naznačeno, do jaké míry má veřejnost možnost seznámit se s autorovou tvorbou prostřednictvím médií. V neposlední řadě byl proveden nástin kritické recepce Poláčkových děl.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Vývoj kritické recepce próz Bianky Bellové
    (Univerzita Pardubice, 2021) Roháčková, Kristýna; Říha, Ivo; Pató, Marta
    Bakalářská práce se zabývá vývojem kritické recepce próz české spisovatelky Bianky Bellové. První část práce se věnuje podobě české literatury od roku 1989 po současnost. Následující podkapitola obsahuje generační a tematické zařazení autorky a představuje stručně její vydaná díla. Druhá část se zaměřuje na vymezení pojmu literární kritika, její vývoj a na literární periodika, která se jí věnují. Poslední, hlavní část obsahuje analýzu kritických ohlasů na tvorbu Bianky Bellové. Analytická část je rozdělena podle jednotlivých aspektů autorčiny tvorby, kterým se literární kritika věnovala. Jedná se o prostředí, čas, postavy, téma a autorský styl. Na závěr bakalářské práce je na základě kritických ohlasů popsán vývoj kritické recepce próz Bianky Bellové.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Posmrtné vydávání díla Jaroslava Havlíčka a jeho kritická recepce
    (Univerzita Pardubice, 2021) Vodrážková, Hana; Říha, Ivo; Šrámek, Petr
    Bakalářská práce se zabývá posmrtným vydáváním děl Jaroslava Havlíčka a jejich kritickou recepcí. První část je zaměřena na podobu psychologické prózy první poloviny 20. století a spisovatele Jaroslava Havlíčka. Druhá část se věnuje českým i zahraničním nakladatelstvím, která se podílela na posmrtném vydávání děl Jaroslava Havlíčka. Třetí část představuje nakladatelství Kruh. Zájem je soustředěn především na pozici Havlíčkova díla v jeho někdejším edičním plánu. Čtvrtá část vymezuje pojem literární kritika a její vývoj po druhé světové válce. Dále jsou zde shrnuty informace o periodikách, která se nějak zabývala Jaroslavem Havlíčkem, a analýza kritických ohlasů na posmrtné vydávání Havlíčkových textů. Tato poslední část je rozdělena podle sledovaných aspektů autorovy tvorby na téma, postavy, motiv, symbol, inspirační zdroje, vzájemné srovnání jednotlivých děl Jaroslava Havlíčka a jejich srovnání s díly jiných autorů. V závěru práce je shrnutá vydavatelská práce českých i zahraničních nakladatelství, zaměřující se na posmrtné vydávání děl Jaroslava Havlíčka. Dále je zde zhodnocena práce nakladatelství Kruh a nechybí ani seznam autorů a periodik, kteří se zaobírali kritickou recepcí Havlíčkových děl. Na konci se pozornost upíná na komparaci různých názorů jednotlivých autorů a na vývoj kritické recepce.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Poezie Ivana Blatného v české kritické recepci a v literárněhistorických interpretacích
    (Univerzita Pardubice, 2020) Lukešová, Kateřina; Říha, Ivo; Šrámek, Petr
    Bakalářská práce je zaměřena na obraz děl Ivana Blatného v literárněhistorických přístupech a kritickou recepci básníkovy poezie ve čtyřicátých letech a po roce 1989. První část vymezuje literární osobnosti v Brně ve dvacátém století. Následně představuje básníkův život a jeho tvorbu. Druhá část se zabývá literární historií v druhé polovině dvacátého století. Poté zkoumá obraz děl Ivana Blatného v českých literárněhistorických přístupech. Třetí část vymezuje pojem literární kritika a vývoj literární kritiky v době básníkova působení. Čtvrtá, stěžejní část analyzuje kritické ohlasy Blatného poezie ve čtyřicátých letech a po roce 1989. Je rozdělena podle básnických sbírek. V závěru bakalářská práce popisuje a shrnuje, jak se kritická recepce poezie Ivana Blatného vyvíjela.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Vývoj kritické recepce díla Ireny Douskové
    (Univerzita Pardubice, 2019) Holancová, Barbora; Říha, Ivo; Kudláč, Antonín
    Bakalářská práce se soustředí na kritickou recepci díla Ireny Douskové. První část práce se zaměřuje na současnou podobu literární kultury a její změny, které přišly po roce 1989, a na následné vymezení autorů s přihlédnutím k tematickému a generačnímu období. V další části je představen život autorky Ireny Douskové a její tvorba. Druhý díl práce obsahuje vymezení pojmu literární kritika a přibližuje podobu současné české literární kritiky a její vývoj. Nakonec jsou představena tištěná i internetová periodika, která se zabývají tvorbou Ireny Douskové. Třetí část je výzkumná a má za úkol analyzovat vybrané ohlasy na trilogii Ireny Douskové. Část je rozdělena z hlediska jednotlivých aspektů, kterým kritika věnovala nejvíce pozornosti - téma historických reálií, postavy, autorský styl atd. Samotný závěr práce shrnuje vývoj kritické recepce trilogie Ireny Douskové.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Vývoj kritické recepce próz Jana Balabána
    (Univerzita Pardubice, 2018) Fenclová, Anna; Říha, Ivo; Pató, Marta
    Předkládaná bakalářská práce se zabývá vývojem kritické recepce próz českého spisovatele Jana Balabána. První část je zaměřena na podobu současné české literární kultury a na její proměny, které přišly po roce 1989. Následující pododíly obsahují generační i tematické zařazení analyzovaného autora, v těchto dílčích podkapitolách jsou krátce popsány obsahy jeho publikovaných děl. Druhý oddíl práce obsahuje vymezení pojmu literární kritika, a to, jak s ním pracuji. Dále je popsána podoba současné české literární kritiky, její vývoj a představena jsou tištěná i internetová periodika, která se zabývala literární tvorbou Jana Balabána. Poslední, výzkumná část zahrnuje analýzu kritických ohlasů na jeho prozaická díla. Tato část je rozdělena z hlediska jednotlivých aspektů, kterým kritika věnovala nejvíce pozornosti. Jedná se o téma, postavy, žánr a vypravěčský styl a postup, do kterého je zahrnut čas, prostor, jazyk, kompozice a také vypravěč a hledisko. Zvláštní pozornost je věnována kritickému přístupu k dílu po smrti Jana Balabána a rovněž soubornému vydání děl. V závěrečné části textu je popsán vývoj kritického nahlížení na jeho díla a následná komparace různých názorů jednotlivých kritiků.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Vývoj kritické recepce díla Květy Legátové
    (Univerzita Pardubice, 2018) Čejka, Michal; Říha, Ivo; Korábková, Kateřina
    Bakalářská práce se soustředí na kritickou recepci díla Květy Legátové (vlastním jménem Věry Hofmanové). První část práce shrnuje vývoj české literatury od roku 1989 po současnost s přihlédnutím k tematickému i generačnímu vymezení autorů určeného období. Následně práce představuje autorčin život a zákulisí její tvorby. Druhá část vymezuje pojem kritika, její smysl a vývoj, zároveň zmiňuje i některé osobnosti české literární kritiky. V této kapitole jsou rovněž shrnuty informace o literárních periodikách, která se nějak zabývala Květou Legátovou. Třetí, stěžejní část práce má za úkol analyzovat vybrané ohlasy díla Květy Legátové z hlediska různých aspektů - kompozice, narativ, autorský styl, postavy atd. V závěru práce je shrnuto a vyloženo, jak se vyvíjela kritická recepce spisovatelčina díla.