Digitální knihovnaUPCE
 

Katedra literární kultury a slavistiky / Department of Literary Culture and Slavic Studies

Stálý URI pro tuto komunituhttps://hdl.handle.net/10195/35354

Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 310
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Poetika prostoru v díle Josefa Čapka
    (Univerzita Pardubice, 2019) Janečková, Veronika; Poslední, Petr; Studený, Jiří
    Předkládaná diplomová práce se zabývá analýzou jazykové a tematické výstavby textů Josefa Čapka sdetailním zaměřením na způsob utváření prostoru ve struktuře vyprávění. Problematika prostoru je nazírána v souvislosti s literárně-kulturním vývojem v českém prostředí. Do zkoumané oblasti zahrnujeme povahu prostředků, které spolu se stylistickými a dalšími zobrazovacími postupy evokují představy o prostoru literárního díla. Ve středu badatelského zájmu se proto ocitá analýza topik, jakožto ustálených literárních schémat, které se staly součástí literární kultury. Pozornost věnujeme rovněž výstavbě celku a způsobu vazby na jednotlivé dílčí motivy, čímž dochází kprozkoumání otázky vnitřní spojitosti díla. Dalším cílem diplomové práce je objasnění vazeb Čapkovy tvorby na kulturně-politický kontext. Na základě soudobé kritické recepce analyzujeme vztah kliterární tradici na jedné straně a plnění funkce literatury na straně druhé
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Kritická recepce tvorby Východočeského divadla Pardubice v regionálním tisku od roku 2000 do současnosti
    (Univerzita Pardubice, 2019) Chválová, Veronika; Říha, Ivo; Krejčík, Přemysl
    Tato bakalářská práce se soustředí na kritickou recepci tvorby Východočeského divadla Pardubice od roku 2000 po současnost. První a druhá, teoretická část je zaměřena na VČD jako takové, na osobnosti, které prošly pardubickým divadlem, na zasazení divadla do historického kontextu a také na teorii médií. Dále se druhá kapitola věnuje vymezení regionálních periodik a jednotlivým tiskovinám, kterým se bude práce zabývat, a to zejména Pardubickému deníku. Představena jsou ale i další pardubická regionální periodika, která se VČD věnují. Třetí, stěžejní část práce analyzuje kritické ohlasy VČD z hlediska různých aspektů - hodnocení herců, práce režiséra, scénografa, prostředí atd. V závěru práce je popsáno a shrnuto, jak se kritická recepce pardubického divadla vyvíjela.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Vývoj chorvatského mincovního a monetárního systému
    (Univerzita Pardubice, 2019) Hubálová, Lucie; Téra, Michal; Kouba, Miroslav
    Cílem práce bylo popsat mincovní a monetární systém na území Chorvatské republiky od Antiky až po současnost. Práce je sestavená chronologicky a zaměřuje se na nejdůležitější mezníky chorvatských dějin, které ovlivnily monetární vývoj Chorvatska, Dalmácie i Dubrovníku až do jeho sjednocení. Práce je psaná na pozadí historického kontextu a každá kapitola zachycuje důležité období chorvatské numismatiky.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Společensko-kritické tendence v české próze po roce 1989 (Martin Nezval a Jan Jandourek)
    (Univerzita Pardubice, 2019) Francová, Radka; Kudláč, Antonín; Pató, Marta
    Bakalářská práce se zabývá společensko-kritickými tendencemi v současné české literatuře se zaměřením na naratologickou analýzu próz Jana Jandourka a Martina Nezvala a jejich následnou komparaci. První část v základních obrysech představuje situaci v české literární kultuře po roce 1989 a její další vývoj. Klade zřetel na oblíbenost jednotlivých žánrů a jejich tvůrce. Následující dvě kapitoly obsahují naratologickou analýzu děl obou autorů. Zabývají se žánrovým zařazením vybraných textů, jejich základními motivy, kompozicí a vypravěčem. Jako poslední se věnujeme jazykové struktuře a postavám v jednotlivých narativech. Hlavní oddíl práce využívá metodu kvalifikace ke zkoumání jednotlivých aspektů společnosti, na které autoři pohlížejí kriticky. Poté následuje syntéza a jejich výsledná komparace. V závěru jsou s využitím syntézy shrnuty zjištěné poznatky z rozboru děl obou autorů, především se zaměřením na jejich kritiku společnosti.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Vývoj kritické recepce díla Ireny Douskové
    (Univerzita Pardubice, 2019) Holancová, Barbora; Říha, Ivo; Kudláč, Antonín
    Bakalářská práce se soustředí na kritickou recepci díla Ireny Douskové. První část práce se zaměřuje na současnou podobu literární kultury a její změny, které přišly po roce 1989, a na následné vymezení autorů s přihlédnutím k tematickému a generačnímu období. V další části je představen život autorky Ireny Douskové a její tvorba. Druhý díl práce obsahuje vymezení pojmu literární kritika a přibližuje podobu současné české literární kritiky a její vývoj. Nakonec jsou představena tištěná i internetová periodika, která se zabývají tvorbou Ireny Douskové. Třetí část je výzkumná a má za úkol analyzovat vybrané ohlasy na trilogii Ireny Douskové. Část je rozdělena z hlediska jednotlivých aspektů, kterým kritika věnovala nejvíce pozornosti - téma historických reálií, postavy, autorský styl atd. Samotný závěr práce shrnuje vývoj kritické recepce trilogie Ireny Douskové.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Polská zahraniční armáda generála Anderse
    (Univerzita Pardubice, 2019) Kalhous, Daniel; Téra, Michal; Gańczarczyk, Gabriela Maria
    Tato práce pojednává o fungování polské zahraniční armády v době druhé světové války. Popisuje podrobnosti od jejího vzniku až po poválečnou demobilizaci. Zaměřuje se na osobnost generála Anderse. Napadení Sovětského svazu Nacistickým Německem vedlo k obnovení vztahů mezi SSSR a Polskem. V SSSR vznikla polská armáda, která se postupně přesouvala ze SSSR přes země Blízkého východu až do Egypta. Následně se zapojila do bojů v Itálii po boku spojenců.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Konstrukce ženských postav v dílech Jiřího Kulhánka
    (Univerzita Pardubice, 2019) Linhartová, Iveta; Kudláč, Antonín; Korábková, Kateřina
    Práce má přiblížit vývoj české fantastiky po roce 1989 a seznámit čtenáře s jednotlivými žánry. Jejím hlavním cílem je lépe porozumět ženskému elementu v žánru splatterpunk v dílech Jiřího Kulhánka. Zkoumá jejich postupný vývoj z druhořadých postav až po ty, které ovlivnily vývoj děje, ale také přiměly k změnám hlavní mužské hrdiny. K tomu poslouží naratologická analýza ženských postav z Kulhánkových knižních sérií (Noční klub, Divocí a zlí, Cesta krve). V té se zaměříme na jméno, vzhled, jednání, jazykový projev, sociální zařazení a prostředí, ve kterém postavy působí. Výsledkem bude jednoduchá typologie daných postav a aplikace Forsterovy teorie pěti faktorů na konkrétní díla.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Literární a kulturní aktivity Střediska východočeských spisovatelů
    (Univerzita Pardubice, 2019) Kubantová, Andrea; Studený, Jiří; Nevyhoštěný, Pavel
    Bakalářská práce se věnuje literárněkulturní organizaci východočeského regionu zvané Středisko východočeských spisovatelů, zvláště pak vzniku a vývoji této organizace, současné podobě a budoucímu směřování. V práci je analyzováno široké zaměření organizace s nejdůležitějšími literárněkulturními aktivitami v regionu. Konkrétněji je také zaměřena na nejvýznamnější členy, kteří mají zásluhu ve formování literárněkulturního života a v rozvoji Střediska. Pozornost je dále věnovaná společným publikacím členů a spolkovému magazínu Kruh jako hlavní periodické publikaci Střediska.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Prózy Lubomíra Macháčka ve vývoji české fantastiky
    (Univerzita Pardubice, 2019) Janderová, Veronika; Studený, Jiří; Mertelík, Pavel
    Hlavním cílem bakalářské práce je zařazení pardubického spisovatele Lubomíra Macháčka do české fantastické literatury. Mezi analyzovaná díla, jimž se bude práce věnovat patří Písek v zubech (1978), Výlety do snů (1984), Fantastický mezičas (1989), Upíří tanec (1993) a Zasvěcen démony (2001). Nejprve bude definován vývoj české sci-fi a fantasy literatury po prvorepupublikovém období. Poté budou díla jednotlivě analyzována.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Obraz českých dějin 19. století v románech Marie Mackové a Viléma Křížka
    (Univerzita Pardubice, 2019) Baldová, Eva; Kudláč, Antonín; Říha, Ivo
    Tato bakalářská práce se zabývá zobrazením české společnosti ve druhé polovině 19. století a počátku 20. století v historických detektivních románech Marie Mackové a Viléma Křížka. Práce zkoumá využití motivů konkrétních dobových sociálních jevů a porovnává je s výsledky historiografického výzkumu, jak je odráží odborná literatura. Práce se dále zabývá naratologickou analýzou textů a komparací literární fikce a historické narace. Cílem práce je na základě provedených analýz postihnout, jak vybraná díla zobrazují dobovou českou společnost.