Digitální knihovnaUPCE
 

Katedra literární kultury a slavistiky / Department of Literary Culture and Slavic Studies

Stálý URI pro tuto komunituhttps://hdl.handle.net/10195/35354

Procházet

Search Results

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 33
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Bulharsko, Byzanc a turkické kočovné kmeny východní Evropy mezi maďarskou a mongolskou invazí (10.-14. století)
    (Univerzita Pardubice, 2023) Báder, Radan; Téra, Michal; Čapský, Martin
    Předkládaná práce se zabývá tématikou komplikovaných vztahů Byzantské říše, Bulharska a turkických kočovníků (Pečeněhové, Uzové, Kumáni) v časovém horizontu 900- 1320. Důraz je kladen nejenom na nájezdy, války a politické soupeření, ale i na celkový dopad na dějiny jihovýchodní Evropy.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Charakter slovanské společnosti v předchristianizačním období (6.-8. století)
    (Univerzita Pardubice, 2023) Mašková, Diana; Téra, Michal; Kozár, Aleš
    Cílem vypracování této práce bylo popsat každodenní život obyčejného Slovana během období slovanské expanze a následně jejich usazování v zabraných územích. Tato období přinesla setkání a interakce se skupinami jako jsou Avaři, Byzantinci a Arabové. Práce se soustředí na schopnost Slovanů úspěšně reagovat na vnější vlivy ostatních národů. Popisuje jejich schopnost přizpůsobit se novým podmínkám a přijmout prvky z cizích kultur. Díky těmto vnějším vlivům byli například schopni vytvořit první kmenový svaz, který jim umožnil posílit jejich jednotu a zlepšit jejich schopnosti v boji i ve společenském uspořádání. Pomocí archeologickým nálezům dokážeme vhlédnout, jakým způsobem Slované využívali svá území. Ať to bylo pro obydlí, chov dobytka, sázení plodin, výstavbu hradišť nebo rituálních míst.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Černý romantismus
    (Univerzita Pardubice, 2023) Jambor, Michal; Téra, Michal; Gańczarczyk, Gabriela Maria
    Cílem diplomní práce je analýza a interpretace černého romantismu v polském prostředí. Centrem pozornosti budou emblematická díla vybraných autorů literárních uskupení známých jako Ukrajinská škola (Antoni Malczewski, Seweryn Goszczyński) a Cyganeria Warszawska (Roman Zmorski). V první části představuji pojem romantismus spolu s jeho definicí, vývojem, hlavními představiteli a historickým kontextem, přičemž vymezím speciální prostor pro polské prostředí. Poté následuje kapitola popisující polský černý romantismus, kde využiji aktuálních vědeckých prácí převážně v polském jazyce a určím základní charakteristiku tohoto svébytného žánru, typizaci hrdiny, prostředí i vztahu autora k dílu, nevyjímaje ani informace o jeho vzniku a předchůdcích. V analytické části se zaměřím na rozbor ikonickývh černo-romantických děl na pozadí životních osudů autorů a literárních uskupení, v nichž byly psány. Zkoumám typickou silně pesimistickou atmosféru textů umístěnou v temném prostředí, dále prvky zla a metafyzična, většinově svázaných se slovanským folklorem nebo soudobými literárními, ideovými i filozofickými vlivy.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Józef Poniatowski a jeho role v napoleonských válkách
    (Univerzita Pardubice, 2023) Srkal, Jáchym; Téra, Michal; Kouba, Miroslav
    Bakalářská práce se zabývá situací Polsko litevské unie před a po trojím dělení m Polska v 18. století a popisuje vznik Varšavského knížectví na pozadí napoleonských válek . Hlavní část práce je zaměřena na život knížete Józefa Antoni Poniatowského a život jeho rodiny. Popisuje jeho život od dětství po jeho službu v armádě až po jeho smrt roku 1813 v bitvě u Lipska.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Svatba a svatební zvyky západního Balkánu a v česko-moravském prostoru
    (Univerzita Pardubice, 2021) Boleslavová, Linda; Téra, Michal; Kouba, Miroslav
    Předložená bakalářská práce si klade za cíl přiblížit, jak se vyvíjela svatba v České Republice a na Moravě, a jak vypadají české a moravské svatební zvyky a obyčeje, odkud se vzaly a zkrátka celý proces svatební od námluv až po sňatek s porovnáním se svatbou v Chorvatsku a na Balkáně. Seznámím Vás s některými svatebními rituály, zvyky a tradicemi v obou zemích. Údaje v práci obsažené vycházejí z regionálních a balkánských pramenů. Nejprve Vás seznámím s pohanskými zvyky a tradicemi, jelikož mnoho z nich přejala křesťanská církev za své a dodnes se některé zvyky, které pocházejí od pohanů, dodržují. Nejvýznamnějším z těchto zvyků je výměna prstýnků.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Haličská řež roku 1846 - historický kontext a reflexe
    (Univerzita Pardubice, 2021) Halamek, Kryštof; Téra, Michal; Kouba, Miroslav
    Tato bakalářská práce si klade za cíl seznámit české prostředí s polským národním povstáním roku 1846 a následnou selskou vzpourou, během které bylo na území střední a západní Haliče brutálně povražděno přes tisíc osob, převážně šlechticů. Tyto tragické události se pro svou krvavost zapsaly do polských dějin jako tzv. haličská řež. Práce si všímá nejen historického kontextu a průběhu obou povstání, ale také jejich pozdější reflexe v historiografii.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Usídlení Slovanů ve východoalpském prostoru v 6.-8. století
    (Univerzita Pardubice, 2020) Bartůněk, Daniel; Téra, Michal; Kozár, Aleš
    Cílem práce bylo popsat na základě pramenů a sekundární literatury proces osídlení Slovinska a Rakouska. Práce je sestavená chronologicky a všímá si kontinuity a diskontinuity s předchozím osídlením. Další kapitoly zachycují vztahy Slovanů, Avarů, Franků a Langobardů a zachycují jejich vliv na tyto oblasti.
  • Diplomová práceOtevřený přístup
    Historie a vývoj renesančného města Zamość ve východním Polsku
    (Univerzita Pardubice, 2020) Novotná, Eliška; Téra, Michal; Čapský, Martin
    Práce je věnována historii polského města Zamość, které se nachází na jihu Lublinského vojvodství v Polsku. Jsou zde představeny dějiny města a jeho okolí od konce 16. století až do likvidace pevnosti v roce 1866. Práce přibližuje proměny městské zástavby, opevnění a historické události, jež měly vliv na život v pevnosti.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Tradiční výroční svátky v chorvatském prostředí
    (Univerzita Pardubice, 2020) Bělková, Marta; Téra, Michal; Kouba, Miroslav
    Cílem této práce je popsat výroční svátky a slavnosti v chorvatském prostředí. Práce je zaměřena na podobu ročního cyklu a je uspořádána chronologicky. V práci je kladen důraz především na křesťanské svátky (například Velikonoce, Vánoce), jelikož Chorvatsko je silně katolickou zemí. Ale najdeme zde i kapitoly o ostatních slavnostech, které nespadají do kategorie církevních svátků (například Masopust). Práce obsahuje obrazovou přílohu, která poskytuje lepší nahlédnutí do této problematiky.
  • Bakalářská práceOtevřený přístup
    Vývoj chorvatského mincovního a monetárního systému
    (Univerzita Pardubice, 2019) Hubálová, Lucie; Téra, Michal; Kouba, Miroslav
    Cílem práce bylo popsat mincovní a monetární systém na území Chorvatské republiky od Antiky až po současnost. Práce je sestavená chronologicky a zaměřuje se na nejdůležitější mezníky chorvatských dějin, které ovlivnily monetární vývoj Chorvatska, Dalmácie i Dubrovníku až do jeho sjednocení. Práce je psaná na pozadí historického kontextu a každá kapitola zachycuje důležité období chorvatské numismatiky.