<< Zpět na systémy       Osvětlovací systémy >>

Ochranné systémy

Ukázka aktivovaných airbagů

Ukázka aktivovaných airbagů

Pokrok v bezpečnosti vozidel je zjevný ve všech aspektech, které jsou důležité při dopravní nehodě. Nepochybně je značný vliv odlišnou konstrukcí karoserie a použitými materiály. Velkou roli ale hrají zejména bezpečnostní systémy, které se v současnosti používají. Na jedné straně stojí systémy, které napomáhají zabránění nebo předcházení kolize – prvky aktivní bezpečnosti, na straně druhé ty systémy, které minimalizují následky a škody při nehodě – prvky pasivní bezpečnosti.

Aktivní bezpečnost

Systém Active Drive je využíván k aktivnímu řízení všech kol. Díky jejich natáčení pomáhá zbezpečnit průjezd zatáčkou. Systém spolupracuje se systémy ABS a ESP. Na základě funkcí těchto systému jsou pomocí elektromotoru natáčena kola na zadní nápravě. Při nižších rychlostech do 60 km/h jsou kola natáčena opačným směrem, což usnadňuje obratnost vozu a jeho manévrovatelnost. Při vyšších rychlostech jsou kola natáčena stejným směrem, což pomáhá zvýšení stability vozu.

Jako jeden ze systémů aktivní bezpečnosti využívá automobilka Ford systém LKA (Lane Keeping Aid). Ten v případě opuštění jízdního pruhu bez zapnutého ukazatele směru pomáhá natočením volantu vrátit vozidlo do správného směru. Využívá k tomu kameru, která sleduje prostor před vozidlem a analyzuje styl jízdy. Podobný systém s názvem LKAS (Lane Keeping Assist Systém) využívá i automobilka Honda.

Dále se mezi prvky aktivní bezpečnosti řadí mimo jiné tyto systémy :

  • ABS, který brání zablokování kol při brzdění.
  • ASR, který má za úkol zabránit protáčení poháněných kol.
  • BAS, který pomáhá zvýšit brzdný tlak při prudkém brzdění.
  • ESP, který kontroluje jízdní stabilitu.
  • ACC, který udržuje zvolenou rychlost a zabezpečuje bezpečnou vzdálenost vozidel
  • BLIS, který kontroluje tzv. mrtvý úhel řidiče.
  • AFL, který lépe osvětluje prostor před vozidlem.

Pasivní bezpečnost

Mezi nejdůležitější bezpečnostní prvky v automobilu patří bezpochyby bezpečnostní pásy. Jejich přítomnost v nově prodávaných vozidlech do 3,5 tuny na všech sedadlech se na území Evropské unie datuje od roku 1991. Jejich použití je jednoduché a může se zdát, že u nich není prostor na inovace. Začínají se však používat například napínací pásy, které se v případě zjištění hrozby nehody připraví napnutím, a lépe tak fixují tělo na sedačce. Hlavní však je, aby měl cestující pás zapnutý. K tomu slouží systém kontroly zapnutých pásů, který v případě nepřipoutání na zatížených sedadlech zapne kontrolku na palubní desce či vydává akustický signál. Další možností je, že v případě nepřipoutání posádky nejde nastartovat vozidlo.

Aktivní opěrky hlavy se ve chvíli dopravní kolize vysunou blíže k hlavě cestujícího a účinněji ji zpomaluje při působení setrvačných sil, které ve chvíli nárazu zatěžují zejména krční páteř.

Systém PPDB (Pyrotechnic Pedestrian Deployable Bonnet) nebo Pop-Up Bonnet je novým prostředkem ochrany chodců. Při zásahu chodce se kapota díky pyrotechnickým rozbuškám mírně vyvýší, díky čemuž se zvýší místo k bezpečnějšímu zpomalení nárazu člověka.

<< Zpět na systémy       Osvětlovací systémy >>

MARTIN PLŮCHA © 2012